18 Mayıs 2024 / 10 Zilkade 1445

5G nedir, hayatımızı nasıl etkileyecek?

İletişim hizmetleri teknolojinin dönüşümü ile sürekli gelişiyor. İlk olarak GSM ile başlayan bu teknolojiler, gelişmeleriyle birlikte 2G, 3G, 4G, 4.5G ve son olarak 5G teknolojisi ile devam ediyor.

Ülkeler 5G hazırlıklarını hızla sürdürüyor. Türkiye’de ise geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu önderliğinde; Türk Telekom, Vodafone, Turkcell, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi ile 5G Vadisi-Açık Test Sahası Protokolü imzalandı. Bu protokol ile birlikte Türkiye 5G alanındaki çalışmalar için büyük bir adım atmış oldu.

Peki, 5G nedir?

5G’nin içindeki “G” harfi, “generation” nesil anlamını taşıyor, yani 5. nesil kablosuz iletişim teknolojileri. 5G, 4G LTE’yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, web’de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek. 5G ile Ultra HD çözünürlüğünde videolar indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek.

Nasıl Çalışıyor?

5G, hali hazırda kullanılan 4.5G’ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını içeriyor. Sorun ise yüksek frekanslı sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşmamaları. Bu nedenle 5G’nin sunulduğu yerlerde çoklu giriş ve çıkış antenlerinin (MIMO’lar) kullanılması bekleniyor.

Kablolara Veda

5G internet teknolojisinde kablo gibi yeni altyapı yatırımlarına ihtiyaç olmayacak. Yüksek hızlı modemler ile interneti tıpkı cep telefonu gibi havada var olan sinyallerden alarak bunu bina içindeki ilgili cihazlara dağıtacak.

Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Bu yeni teknoloji ile birlikte 100 GB’lık bir 4K film 4 dakikadan daha az bir sürede indirilebilecek. Özellikle elektronik cihazların birbirleri ile haberleşmeleri; sürücüsüz arabalar, uçaklar, akıllı okullar, evler ve akıllı ulaşım gibi alanlarda önemli artılar sağlayacak. Böylece en uç noktadaki cihazlar bile yüksek hızda bağlantı sağlayarak internete erişebilecek.

Kaynakça: https://bilgi.zone/5g-nedir-hayatimizi-nasil-etkileyecek/