13 Temmuz 2024 / 6 Muharrem 1446

İngiltere Günlükleri: BATH

Source Link

Londra’nın batısında yer alan Bath, milattan sonra 1. yüzyılda Romalılar tarafından Avon Nehri vadisinde kuruldu.

Büyük Roma Hamamı (Roman Baths) ve günümüze kadar gelememiş olan Roma Tapınağı (Temple) ile termal kaplıca ve ibadet bölgesi olarak kullanıldı. Romalıların pagan kültürü benimsedikleri bu dönemde “Aquae Sulis” yani “Sulis’in Suları” adını verdikleri şehir; tapınakta kurbanların sunulduğu festival döngülerinin düzenlendiği bir çeşit dinlenme ve sağlık merkezi durumundaydı. 4. yüzyıl sonlarına doğru yükselen Hristiyanlık dalgası sonucunda pagan tapınaklarının kapatılması emrini veren İmparator Theodosius dönemine kadar bu şekilde kullanıldı.

18. yüzyılda Londra burjuvazisinin talep gösterdiği Bath, popüler bir moda merkezi haline geldi. Royal Crescent, Assembly Rooms, Circus gibi yapıların bir arada toplandığı yerlerde simetrik ve muntazam şehir kompozisyonunun hedeflendiği Georgian stili mimari belirgin biçimde görülmekte.

Taşlarının rengi altın ve bal renklerine benzetilen evleri, Roma Hamamı, korunmuş sokak ve caddeleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmış. Bu tarihi şehirde gözlerinizin modern dokunuşları yakalaması pek kolay değil zira restorasyon sürecinde yapıların aslına olabildiğince sadık kalınmış.

ROMAN BATHS (Roma Kaplıcaları)

Bath’ın en çok ilgi çeken, estetik yapısı Roman Baths diyebiliriz. Kalıntılardan yola çıkarak yeniden inşa edilen bu kaplıca etkileyici bir yapı olmakla birlikte aslının küçük ve mütevazı bir kopyası sadece. Yine de ayrılmak istemeyeceğiniz güzelliğiyle sizi tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Source link

Kaynak suyunun toplandığı büyük havuz (Great Bath) kısmını çevreleyen sütunlar bugün birkaç metre boyunda olsalar da Roma’ya ait en görkemli yapılardan olan bu kaplıcanın gerçek yüksekliği yaklaşık 40 metre idi. Yaklaşık 2 metre derinliğindeki havuzda kaynak suyunun sıcaklığı 47 derece civarında.

Büyük kaplıca havuzunu (Great Bath) seyredebildiğiniz teras kısmındaki heykeller 19. yüzyılda kaplıca kalıntılarının yeniden keşfedildiği tarihte yapılmış. Bu heykeller Roma İmparatorlarına bağlı Britanya’daki valilerine ait. Kaplıca kısmının bitişiğindeki tapınak girişindeki Sulis Minerva (pagan tanrıçası) alınlık heykeli, Roma döneminden günümüze kadar korunmuş olan bir parça. Müzede milattan sonra 1. yüzyıldan kalma, Roma’ya ait bölgedeki mezar taşları da orijinal parçalardan. Günümüze kadar gelememiş olan tapınağa ait bir diğer heykel ise adına kurbanlar sunulan bronz Minerva heykeli.

Roman Baths için biletleri online olarak alırsanız birkaç poundluk indirim alabilirsiniz. Girişte ücretsiz sesli rehberinizi almayı unutmayın.

PULTENEY BRIDGE

 Avon nehri (River Avon) üzerine kurulmuş, ismini 1767’de nehir boyunca süren arsaların mirasçısı olan Frances Pulteney’den alan bu köprünün inşası 1773’te tamamlanmış. 1700’lerin sonunda küçük bir kasaba durumunda olan Bath’ın kültürel potansiyelini gören Frances Pulteney’in kocası William, bölgenin gelişmesi için ilk adım olarak bu köprüyü yaptırmış. İki yanı boyunca dükkânların olduğu köprü, dünyada benzer yapıya sahip olan sadece dört köprüden biri. 18 metre genişliği ve 45 metre uzunluğundaki bu köprü üzerindeki kafede çayınızı yudumlarken Avon nehri sularını keyifle izleyebilirsiniz. Vaktiniz olursa köprünün gün batımı ve gece manzarasını kaçırmayın!

Source Link

THE ROYAL CRESCENT

Source Link

30 adet Georgian kasaba evinin yan yana bitişik sıralanması ile oluşturulmuş hilal şeklindeki binalar topluluğu 150 metre uzunluğunda.  245 yıl önce yapılmış bu evlerde Britanya’nın tanınmış birçok ismi kalmış. 1 numaralı ev 18. yüzyıla ait parçaların sergilendiği bir müze iken 16 numaralı ev meşhur Royal Crescent Hotel & Spa olarak kullanılıyor.

MÜZELER

Victoria Art Gallery halk müzesi olarak geçiyor, 1500’den fazla eser barındıran temel koleksiyonu görmek için bir ücret ödemeniz gerekmiyor ancak geçici sergilerin bulunduğu bölümler için bilet 4 pound civarında.

Başlangıçta otel olarak inşa edilmiş Holburne Museum of Art, kısa bir dönem özel kolej olarak kullanıldıktan sonra bugün Rönesans döneminden itibaren çeşitli koleksiyon ve sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor.

Bath Assembly Rooms ile aynı binada yer alan The Fashion Museum ise 400 yıllık dönemi kapsayan 150’den fazla elbisenin sergilendiği bir müze. Assemly Rooms ise Georgian dönemi elitlerinin partilerine ev sahipliği yapmış balo salonlarından oluşuyor. The Fashion Museum için alacağınız 9 pound civarındaki bilet Assembly Rooms’da da geçerli. Alternatif olarak Roman Baths biletinizi birkaç poundluk farkla Fashion Museum, Victoria Art Gallery’de de kullanmak üzere alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, gezginlerin görmek istedikleri The Jane Austen Centre, Austen’in romanlarına ilham veren Britanya’nın Regency dönemine ait moda, yiyecek ve toplum alışkanlıklarının yansıtıldığı bir merkez. Northanger Manastırı (Northanger Abbey)  ve İkna (Persuasion) romanlarının geçtiği Bath bölgesinin Austen üzerindeki etkisini görselleştiren müze aslında Austen’ın yaşadığı bir ev değildir.

ULAŞIM ve KONAKLAMA

Londra Paddington ya da Waterloo tren istasyonundan Bath’a ulaşım yaklaşık 90 dakika. Trene alternatif olarak National Express otobüsleri ile Bristol Havalimanı’ndan yaklaşık 40 dakikada çok daha uygun fiyatlara ulaşım sağlanabilir.  Eğer planınız başka şehirlerden Bath’a geçmek yönündeyse National Express ve Trainline websitelerine, size uygun güzergâhtaki otobüs ve tren seferlerini bulmak için göz atabilirsiniz.

Kişiye ve ailelere özel termal banyo alanlarının bulunduğu bir otel bulmak ne yazık ki mümkün değil. Doğal termal kaynak suyuna erişimi olan tek otel The Gainsborough Bath Spa Hotel’de sadece ortak havuz ve spa alanları mevcut. Bu nedenle kaplıca gezisi olarak tasarlamamakta fayda var. Bath’da konaklamayı düşünüyorsanız bütçenizi biraz yüksek tutabilirsiniz, fiyatlar diğer İngiltere şehirlerine oranla biraz daha yüksek denilebilir. Hostel ise her zaman kolay bir alternatif; Bath Backpackers Hostel şehrin tam merkezinde, uygun fiyatlı bir yer.

Günübirlik gezi için harika bir destinasyon olan Bath’da konaklama olmazsa olmazlardan değil. Planlarınızı yaparken konaklama konusunda esnek olabilir, gün bitiminde trenle sıradaki güzergâhınıza doğru yola çıkmayı düşünebilirsiniz.

AKLINIZDA BULUNSUN!

  • Bath tren istasyonuna çok yakın, oldukça merkezi bir camii olan Bath İslamic Centre (konum) kadınların da ibadet etmesi için uygun şekilde düzenlenmiş.
  • University of Bath çevresindeyseniz kampüsün mescidini kullanmanız mümkün; sadece çalışan ve öğrencilere değil ziyaretçilere de açık.
  • Eğer Bath’da konaklamayı düşünüyorsanız, ilk gün Bath gezinizi tamamlayıp ikinci gün yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Stonehenge’ye gidebilirsiniz. Bath şehir merkezinden hareket eden otobüslerle yaklaşık 4 saatlik kısa Stonehenge gezileri veya gün boyu süren ve Cotswold kasabasını da içeren günlük tur paketleri  satın alabilirsiniz.