22 Şubat 2024 / 12 Şaban 1445

Sıla-i Rahîm (Kadın ve Aile, Kasım 1985)

Sıla-i rahîm; akrabayı ziyaret etmek demektir. Akraba ziyareti; muhabbetin artmasına, akrabalık bağlarının kuvvetlenmesine en büyük nedendir. Peygamber Efendimiz(sav) akraba ziyaretinin önemini belirten birçok hadis-i şerif zikretmiştir. Bunlardan biri; “Sıla-i rahmi gözeten kimseye Allah rahmet etsin…” (Müslim)

Allah (cc)’ın rahmetine vesile olan bu tavsiyeye uyarken, edebi unutmamalıyız. Diğer dost ziyaretlerinde olduğu gibi akraba ziyaretleri de usandırıcı derecede sık olmamalıdır. Bir kimse ziyaret zamanı seçerken, yemek vakti olmamasına ve geç saatlere kalmamasına dikkat etmelidir. Kapıya vurmalı, izin verilmedikçe içeri girmemelidir. Ziyaret süresini iyi ayarlamalıdır. Bütün bunlara dikkat edildiği ölçüde karşımızdakini memnun etmiş ve Allah(cc)’ın rızasına ulaşmış oluruz.

Bir hanımın sıla-i rahim yapabilmesi için evvela kocasından izin alması gerekir. Ayrıca ziyaret ettiği kimselere dikkat etmelidir. Mesela, yakın bir akrabanın evinde açık-saçık, erkekli-kadınlı oturuluyorsa, içki içilip, raks ediliyorsa, falan amcazadem veya dayızademdir deyip onlarla bir arada tesettürsüz oturmaktan sakınılmıyorsa, böyle kimselerin ziyaretinin yapılması sevap yerine günah kazandırır.

Müslüman hanımefendiler bütün bu hususlara dikkat etmeli, kendisine haram olan akıl-baliğ bir erkekle gelişigüzel bir arada kalmamalıdır.

Bu arada akrabanın hakkını gözetmeye, bu hakkı çiğnememeye de azamî dikkat göstermeliyiz.

Bir adam peygamber Efendimiz(dav)’e gelerek:

“-Ya Rasulallah! Benim bir takım akrabalarım vardır ki, ben onların akrabalık hakkını gözettikçe onlar çiğnerler. Ben onları bağışladıkça, onlar bana karşı olan haksızlıklarını her gün biraz daha arttırırlar. Ben onlara iyilik ettikçe onlar bana kötülük ederler. Ne diyorsunuz, ben de onlara karşılık vereyim mi? diye sordu. Peygamber efendimiz(sav):

– Eğer sen karşılık verirsen sen de onlar gibi olursun. Sen faziletli ve üstün ahlak sahibi ol ve daima onlara iyilik et. Zira sen onlara iyilik etmekte devam ettikçe, Allah tarafından seni korumak için gönderilen melek hiçbir zaman yanından ayrılmayacaktır” buyurdu.

İslâmî ölçülere ve edebe dikkat edilerek yapılan akraba ziyaretleri hakkında Peygamber Efendimiz(sav) bir de şöyle buyurur:

” Sıla-i rahim, akraba arasında sevgi ve malda çokluk, ömürde ise berekettir.” (Tirmizî)