13 Haziran 2024 / 6 Zilhicce 1445

Akıllı Ev Nedir?

Son yıllarda sıkça duyduğumuz Akıllı Ev konsepti aslında Akıllı Ev Sistemleri’nin Kurulu olduğu ve bu sistemler sayesinde bize zaman, güven, hız ve konfor kazandıran evler ve yaşam alanlarıdır. Akıllı ev nedir diye merak ediyorsanız tüm detayları bu yazıda bulabileceksiniz.

Yeni nesil ev otomasyonu, uzaktan yönetim, güvenlik çözümlerini uyguladıkça evlerimiz akıllı hale gelmektedir. İster satın alırken, ister sonradan uygulayarak akıllı ev için başta yapılan doğru yatırım zaman içinde fazlasıyla size dönüş yapacaktır. Örneğin akıllı kombi sistemi için belki başta daha fazla ödeyebilirsiniz ama verimlilik artışıyla doğalgaz faturalarınız düşecek ve bir süre sonra yatırımınızdan daha fazlasını tasarruf ediyor olacaksınız. Benzer şekilde güvenlik sistemi için yapacağınız harcama sadece hırsızlık durumunda etkili olmayıp, aynı zamanda caydırıcı etkisi ile olası kötü durumların birçoğunu daha baştan engelleyecektir.

Akıllı Ev konusu 10 yıldan fazla süredir gündemde olup mobil iletişimin gelişmesi, teknolojinin boyutlarının küçülmesi ve ucuzlaması ile bugün artık çok daha erişilebilir ve kullanılabilir durumdadır. Bir kere alıştıktan sonra akıllı evin hayatınıza kattığı güven ve konfordan vazgeçmek kolay değildir. Sadece evlerimiz değil, Akıllı Ofis, Akıllı Bina ile artık tüm yaşam alanlarımız teknoloji sayesinde daha konforlu hale gelmiştir.

Neden Akıllı Ev?

Akıllı ev nedir öğrendik. Şimdi sorumuz, eviniz mutlaka akıllı mı olmalıdır?

Bugün hâlâ çoğumuz klasik, teknolojik otomasyon ve çözümlerin bulunmadığı evlerde yaşıyoruz. Neleri kaçırdığınızı görmediğiniz sürece eksiklik hissedilmeyebilir. Peki, akıllı bir evde yaşıyor olsanız neler kazanabilirdiniz?

  1. Güvenlik

Basit bir güvenlik sistemi kurulumu ile evinizin güvenli olduğunu düşünebilirsiniz görüşü  bir seviyeye kadar doğru olmasına rağmen Akıllı Güvenlik Sistemleri ile güvenlik seviyesi daha da artırılabilmektedir.

Sensör sayısının artması ile gerçekten güvenliği ihlal edici bir durum mu var yoksa bir kedi mi kapıyı tırmalıyor farkını tespit edip gereksiz alarmlar vermemesi, şüpheli durumları dahi izlemeye alması yeni nesil güvenlik sistemlerinin eskilerine göre çok daha güven verici olduğunu gösteriyor.

Güvenliğin sadece hırsızlık olayları açısından düşünülmemesi gerekir. Prizde unutulan ütünün elektriğini kesen akıllı eviniz olduğunda, evden çıktıktan sonra ütüyü açık mı bıraktım diye düşünmeniz gerekmeyecektir.

Küçük çocuğunuzun tek başına balkona çıktığını fark edip sizi uyaran bir sistem olası kazaları engelleyecektir.

  1. Zaman

Akıllı bir evdeki en büyük faktörlerden biri de otomasyondur. Ev otomasyonu ile zaman harcatan birçok iş otomatik hale gelmekte, müdahale sayınız azalmaktadır. Örneğin akşam hava karardığında perdeler otomatik kapanırsa tek tek kapatmakla uğraşmanız gerekmeyecektir. Mutfak robotunuz siz uyanmadan 15 dakika önce kahvaltıyı hazırlamaya başladığında kalktığınızda mutfağa sadece hazır olan kahvaltınızı yemek için girmiş olacaksınız. Bazıları ufak zaman harcayıcılar gibi gözükse de benzer çok sayıda konuyu gün içinde otomasyon ile hızlandırarak toplamda fark edilir miktarda zaman kazanmak mümkündür.

  1. Para

Yaptığınız akıllı ev yatırımının parasını çıkarması kadar güzel bir şey yoktur. Enerji tasarrufu üzerine kuracağınız akıllı ev sistemi parasal olarak orta ve uzun vadede çok faydalı olabilir. Akıllı kombi için yapılan yatırımı ilk senede, düşen doğalgaz faturası ile karşılayabilirsiniz. Çocukların sürekli çıktıktan sonra odaların ışıklarını açık bırakması da önlenmiş olacaktır. Odada kimse olmadığını anladığında ışıkları söndüren akıllı ışıklandırma sistemi ile elektrik faturanızdaki düşüş yaşanacaktır. Güvenlik çözümleri de aslında büyük ölçüde paranızı cebinizde tutmaya yönelik çözümlerdir.

  1. Konfor

Siz yokken evinizi havalandıran, siz gelmeden önce de belli bir sıcaklık seviyesine getiren eviniz olduğunda gelir gelmez konforlu bir ortam sizi bekliyor olacaktır.

Eviniz batıya bakıyorsa, akşam salonunuza vuran akşam güneşi için güneşlikleri otomatik olarak ayarlayan bir sistem yine konforlu bir ortam sağlayacaktır.

Su damacananızı kontrol edip su azaldığında otomatik olarak sipariş veren bir otomasyon sistemi ile eve geç saatte gelip suyunuzun bittiğini fark ettiğiniz durumların önüne geçilecektir.

Akıllı ev sistemlerinin sağlayabileceği faydalar saymakla bitmeyecektir. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre önem sırası yapıp buna göre uygulamaya geçmeniz en verimlisi olacaktır. Sistemlerin kurulması kadar bu sistemleri aktif kullanmak ve fayda almak önemlidir. Kurduktan sonra hiç devreye almayacağınız, kullanmayacağınız bir sisteme para harcamanın anlamı yoktur.

  1. Eğlence

Evinizdeki eğlence sistemleri de evinizdeki diğer sistemlerle haberleşebilir, daha etkin şekilde çalışabilir. Çocukların salona girmesiyle artan gürültüden haberleri duymak için kumandayı alıp sesi mi artırıyorsunuz? Çocuklar çıktığında yüksek kalan sesi tekrar azaltmak için mi uğraşıyorsunuz? Ortam gürültüsüne göre kendini ayarlayabilen ses sistemleri, TV’nin başından kalktığınızda seyrettiğiniz programı kaçırmayın diye kayıt yapmaya başlayan video sistemleri ile eğlencenizin sürekliliğini sağlayabilir, seviyesini artırabilirsiniz.

Akıllı ev nedir öğrendik. Peki, ihtiyacımız var mı?

Uygulamaların bazıları hâlâ lüks olarak gözükmekle birlikte özellikle güvenlik ve enerji tasarrufu uygulamaları ihtiyaç durumuna geldi.

Teknolojinin gelişmesi, hayatımızı kolaylaştıran çözümlerin artması ile akıllı evler de çok yakında akıllı telefonlar gibi yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olacaktır.

Kaynakça: http://www.akillievler.com/akilli-ev-nedir/