22 Şubat 2024 / 12 Şaban 1445

Prag Gezi Notları

Kültürel ve tarihi geçmişiyle Budapeşte ve Viyana’nın yanı sıra Orta Avrupa’nın en ilgi gören merkezlerinden biri olan Prag, Çekya’nın başkenti ve en büyük şehridir. 2 milyonun üzerinde nüfusa sahip Prag’ın geçmişte ev sahipleri Kelt, Slav, Germen kabileleri ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden gelen küçük gruplardı.

Gotik, Barok ve Rönesans mimarileri örneklerini bir arada görebileceğiniz şehrin dokusunu oluşturan yapılar İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bombardımanlardan büyük ölçüde korunmuş olanlar. Ortaçağ dönemine ait Eski Şehir kısmı ciddi bir tahribata uğramamış. Şehrin geri kalanında ise komünist dönemin mimarisi hâkim ve etkileri halen o denli belirgin ki bütün şehir büyük bir müze geziyor hissi veriyor.

Yaz döneminde yoğun turist çeken bir yer olması nedeniyle Prag’a seyahat etmek için en uygun dönemler ilkbahar başlangıcı ve güzün tamamı; kış aylarında ise sisli ve çoğunlukla sıfır derecenin altında seyrediyor.

Otel seçimlerinde nehrin sağ kısmında bulunan Eski Şehir Merkezi (Stare Mesto)  veya tren istasyonuna yakın Yeni Şehir Merkezi’ni (Nove Mesto) listenizin başına alabilirsiniz. Şehir merkezinden uzaklaşacak olursanız metro ve tramvay hattı üzerinde bir konum seçmeniz rahatlık sağlayacaktır.

60 turistik mekân için geçerli bilet hakkı tanıyan Prag Kartı diğer müze ve mekânlarda da yüzde 50 indirim almanızı sağlıyor. 2 gün veya daha uzun kalmayı düşünüyorsanız 2, 3 ya da 4 günlük seçenekleri olan Prag Kart almayı düşünebilirsiniz. Eskiden toplu taşıma için de geçerli olan bu kart 2019 itibariyle ne yazık ki toplu taşımada geçerli değil.

Prag Kalesi (Pražský Hrad)

70.000 metrekareye yayılan Prag Kalesi,  Dünya’nın en büyük kale kompleksi durumunda. Bünyesinde saraylar, kiliseler, bahçelerden oluşan kaleyi gezmek tüm gününüzü alabilir. Kalenin bölümleri ise şöyle: Kraliyet Sarayı, Aziz George Manastırı, Aziz Vitus Katedrali, Lobkowicz Sarayı, Barut Kulesi, Sanat Koleksiyon Sergisi, Altın Yol. Kalenin çeşitli kısım ve binaları, resmi veya dini törenler nedeniyle dönemlik olarak kapatılabiliyor ya da açılış saatleri farklılık gösteriyor. Günlük gezi planınızı yapmadan önce bunları internet sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Altın Yol (Golden Lane)’da Franz Kafka’nın bir dönem yaşadığı 22 numaralı ev bulunuyor. Kafka’nın yaşamından izler çoğunlukla silinmiş ve yazarın kitaplarının satıldığı bir müzeye dönüştürülmüş durumda.

CHARLES KÖPRÜSÜ (Karlův Most – Karl Köprüsü)

14. yüzyılda seller sonucu zarar gören Judith Köprüsü yerine 15. yüzyılda inşası tamamlanan Charles Köprüsü Prag’ın en eski, Çekya’nın ise ikinci eski köprüsü. 516 metre uzunluğunda, 13 metre yüksekliğinde ve 9.5 metre genişliğindeki köprü boyunca Hıristiyan azizlerin ya da kralların heykelleri bulunmakta fakat hepsi replika, orijinal heykeller ise müzede korunmakta.

Köprünün iki ucunda bulunan, yine Ortaçağ dönemine ait kuleler ise köprünün muhteşem manzarasını bütünleyen parçalar. Kulelerin üst katına çıktığınızda köprüyü çevreleyen enfes manzaraları ve özellikle kış dönemlerinde şehri sisler ardında siluet halinde görebileceğiniz açıları yakalayabilirsiniz.

Astronomik Saat

Dünya’nın üçüncü en eski saati olan, 1410 yılında yapılmış olan Gotik saat kulesi üzerindeki bu saat günümüze kadar durmadan çalışmış. Eski şehir meydanındaki bu saat kulesinin üst katlarına çıkıp yine şehrin güzel karelerine şahit olabilirsiniz.

Komünizm Müzesi

Çekoslavakya’nın siyasi tarihini ve Çekya’nın bugün Komünizme yaklaşımını yansıtması nedeniyle önemli olduğunu düşündüğüm bu müzede, II. Dünya Savaşı ardından siyasi düzenin günlük yaşam materyallerine etkilerini yansıtan eşyalar sergileniyor. Koleksiyonu çok nitelikli olarak adlandırılamasa da yeterli düzeyde; panolarda bulunan açıklamalar tarihin objektif değerlendirilmeye çalışılmasından çok günümüz siyasi değerlerini yansıtması yönünden ilgi çekici.

!!! Aklınızda Bulunsun

  • Blatská’da The Islamic Centre of Prague ve şehir merkezinde (14 Politických vězňů Street, Praha) olmak üzere Prag’da iki adet camii bulunmakta.
  • Vejetaryen ve vegan menüler her restoranda bulunmuyor. Helal olmayan yiyecekler Çekya’da yaygın olarak tüketildiği için vejetaryen olduğunu düşündüğünüz ürünlerde dahi helal olmayan içeriklerin kullanımına oldukça sık rastlayabiliyorsunuz. Bu açıdan zorlayıcı bir gezi olmaması için helal restoran listesini yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.