23 Temmuz 2024 / 16 Muharrem 1446

Söyleşi: Ruhsal Eğitim Seti

 

Çocuklarımızın bizler için en önemli yatırım aracı olduğunu düşündüğümüzden,onların en mükemmel şekilde eğitilmeleri için uğraş vermemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda Ruhsal Eğitim Seti yıllar sonra da kuşaktan kuşağa aktarılıp, kalıcı olmanın en güzel örneklerinden birini verecektir. Ruhsal Eğitim Seti’nin danışmanı, Davranış Bilimci Semiha Bahadır Hanımefendi’ ye sorduk, kendileri cevapladı. İstifadenize sunuyoruz.

KADIN VE AİLE: Öncelikle bize zaman ayırma nezaketinde bulunduğunuz için teşekkürlerimizi sunmak isteriz. Semiha Hanım, Arifan adına Ruhsal Eğitim Seti hazırladınız. İlk sorumuz, neden böyle bir kitap hazırlama ihtiyacı hissettiniz? Niçin ruhsal eğitim, şahsiyet eğitimi?

SEMİHA BAHADIR: Öncelikle; çalışmamızla ilgili kendimizi ifade etme fırsatını verdiğiniz için biz teşekkür etmek isteriz. Neden böyle bir kitap sorusu, çalışmamızı yaparken ekip içerisinde üzerinde en çok durduğumuz konu oldu. Bilginin bu kadar yaygınlık ve derinlik kazandığı tarih boyunca görülmemiştir. İletişim çağındayız. Bir düğmeyle her türlü bilgiye ulaşılabilirken, diğer taraftan da bir bilgi kirliliği söz konusu. Yozlaşmış, aslından uzaklaşmış, amacından sapmış bilgiler nedeniyle; aydınlatıcı rehber olma niteliğini taşıyan  bilgiler, modern bilgilerin içinde ulaşılması zor bir hal almıştır. Kafa karışıklığını gidermek nedeniyle amaca en yakın bilgileri almak, uygulamak, sunmak ve bu bilgiler rehberliğinde gerçek özgürlük ve varoluşsal bir yaşam içerisinde olmak, misyonumuz gereği olarak bu kitabı neşretmemizin en temel gerekçesi oldu.

Konusuna gelince; yüzeyde yaşadığımız sorunların sınırları, çeşitliliği baş edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Her birini tanımlamak, bilgilenmek, uygulamak için ömür yetmez duygusunu vermekte. Ümitsizlik hissettirip motivasyonu düşürmekte. Oysa yol uzun ve gayret gerektiriyor. Samimiyet ve başlangıç niyetinde de istikrara ihtiyaç kaçınılmaz. Tüm bunlara, bütünlükçü olarak nasıl bakabiliriz sorusuna gelince; kök neden boyutunda RUH GÜCÜNÜ gördük. Ruh güçlü olursa doğruyu bulma, seçme ve irade etmede kolaylaşabiliyor. İnsan var olduğundan bu yana fıtrattan uzaklaşma hep yaşanmış. Bireysel, toplumsal, büyük, küçük sorunlar var ola gelmiştir. Bütün bunlarla ruh gücüyle baş edebilmiş ve aslına rücu etmiştir. Bu tecrübelerden faydalanarak, bilgide sahih kaynaklara dayanarak, usul ve üslupta güncellemeleri yaparak, ruh gücünün temel dinamiklerini inşa etme adına çalışmayı paylaşma fırsatı bulduk.

KADIN VE AİLE: Seti oluşturan bölümler hakkında bilgi verebilir misiniz?

SEMİHA BAHADIR: Setin konuları, Ruh olgusunun azaları, beslenme kaynakları; Tevekkül, Selamet, Tevhid, Dua, Hamd, Tevbe, Tesbih bölümlerinden oluşmaktadır. Kaynak kitapta bu bilgiler yer alırken, ayrıca  bu bilgileri nasıl kullanacağımıza yardımcı olacak bir rehber fasikülü, bir de bilgiyi ahlâka dönüştürücü çalışma ajandası bulunmakta. Yani setimiz üç ayrı fasikülden oluşmaktadır.

KADIN VE AİLE: Bu setten istifade için “ Okuyucu şu şu niteliklerde olması gerekir.” diyor musunuz? Yoksa, seti her okuyan, setin hazırlanış amacına ulaşabilir mi? Uygulamada ne gibi zorluklarla karşılaşılabilir?

SEMİHA BAHADIR: Hedef kitlemizin tek bir kriteri var. Varoluş derdini taşıması ve iç huzura ihtiyaç duymasıdır. Bunun dışında hiçbir sınırlama getirmedik.Karşılaşılabilecek sorunları telâfi edebilme adına setin içine de rehber fasikülümüzü hazırladık.

KANIN VE AİLE: Bu set her yaş grubu için uygulanabilir mi, farklı bir düzenleme mi gerektirir?

SEMİHA BAHADIR: Setin özelliği fıtrata hitap etmesi olduğu için, 7’ den 77’ ye herkes bu çalışmadan faydalanabilir. Üç fasikülden oluşturduğumuz bu sette her yaşın faydalanabileceği alanlar var. Yaş özellikleri verilmiş ve  bu özelliklere göre de  yönlendirme bilgileri de eğitici rehber fasikülünde bulunmaktadır.

KADIN VE AİLE: Bu alanda yazılmış diğer eserlerden farkı nedir?

SEMİHA BAHADIR: Bu alanda yazılmış diğer eserlerden farkı; asırların tecrübesini taşıması, fıtri olması, irade gücünü artırmaya yönelik olması, bireye varoluşuna uyumlu beceriler kazandırması, ayrıntıya takılmadan, ayrıntıyı da kaçırmadan bütünlükçü bir program çerçevesinde hazırlanmış olmasıdır.

KADIN VE AİLE: Hazırlama sürecinde neler yaşandı, bu süreç ne zaman başladı merak ediyoruz. Bilgilendirir misiniz?

SEMİHA BAHADIR: Arifan derneği olarak insanı ve insanlığı en önemli proje olarak gördüğümüz için, yıllardır bu alanda hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu derdi hem ideal hem de pratik hayatta yaşayan bir ekiple işe başladık. Samimi, gayretli bir çalışma döneminden geçtik. Ekipteki arkadaşlar eğitimin içinde olmalarından dolayı, sorunlarla karşı karşıya kalıyor ve çözüm için arayış içerisinde oluyorlardı. Bulunan tüm çözümler, farklı sebeplerle erteleniyor, yetersiz görülüyordu. Aradığımız çözüm bir ağaç niteliğinde olmalı. Fıtrat gibi toprağın içinde derin ve güçlü kökleri olan, günceli kaçırmayan tüm müdahalelere göğüs geren bir gövdesi olan ve geleceğe ümitle uzanan dallarıyla, beslenme kaynağı meyve veren bir ağaç. Dua kitabımızın tüm bu beklentimizi bire bir karşıladığını görmemiz ve insan eğitim uzmanları tarafından hazırlanan, tecrübe edinilen ve meyvelerinin (dua kitabını vird edinen şahsiyetler) asra imza atmış olması bizi dua kitabını referans almamız konusunda yüreklendirdi.

KADIN VE AİLE: Setin tamamı kaç bölümden oluşacak? Veya kaç setimiz olacak desem?

SEMİHA BAHADIR: Yayınlarımızı 41 setten oluşacak şekilde planladık. Genel taslakları hazırlandı. İhtiyaca göre yayınlanacaktır. Yayınlanan setlerimiz toplumda ve bireyde içselleşip karşılık buldukça, yeni yayınlar  gündeme gelecektir. Amacımız bilgi biriktirmeye hizmet etmek değil, güzel ahlâka malzeme olacak sahih bilgileri rehber olarak sunmaktır.

KADIN VE AİLE: Yaşadığımız bu çağda, kendimizi, genç ya da ihtiyar, kadın ve erkek ayırımı yapmadan, suni mazeretler üretmeden her gün, her an eğitmek ve sürekli geliştirmek ihtiyacı içindeyiz. Bu anlamda Arifan adına hazırladığınız Ruhsal Eğitim Seti bir başucu kitabı niteliğinde olacaktır. Ne dersiniz?

SEMİHA BAHADIR: Tüketim toplumuna hali hazırda hizmet eden fazlasıyla yayın bulunmakta. Niyetimiz, bu eserin ömür dediğimiz uzun yolculukta yol arkadaşı olmasıdır.

KADIN VE AİLE: Bu çalışma layık olduğu ilgiyi gördü mü acaba?

SEMİHA BAHADIR: Çalışmamız şimdiden ekstra bir gayret sarf etmeden (reklam, duyuru v.s) ilk baskı tükenmiş bir durumda. 2. baskı hazırlanıyor. Burada kaygımızın olmadığını ifade etmek durumundayım. Bu rahatlığın sebebi de Büyük mutasavvıf ve örnek şahsiyet M. Zahit Kotku (k.s) hocamızın şu sözüdür: ’’Hüsnü niyet sahibi, ne zarara uğrar ne de uğratır.’’ Amacımız, özümüze dönmek ve bu dönüşü daim kılması için aktif duada bulunmak, O’nun yoluna yönelenler elbette selamete ulaşacaklardır vaadine dayanmaktır.

KADIN VE AİLE: Hayaller, emeller, niyetler yaşanılır olur inşaallah, temennisiyle size tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.

SEMİHA BAHADIR: Ben de kendim ve ekip arkadaşlarım adına; bize, bu projeyi hazırlama imkanı sunan Arifan’ a teşekkürlerimi sunarak sözlerimi noktalamak isterim.