7 Aralık 2023 / 24 Cemaziyel Evvel 1445

Tam Buğday Unlu Ekmek Tarifi

Malzemeler

  • 500 gr tam buğday unu
  • 360 ml oda ısısında su
  • 5 gr toz maya ya da 20 gr yaş maya
  • 8 gr tuz

Hazırlanışı:

Oda sıcaklığındaki suya mayamızı ilave edip eritiyoruz. Sonra tam buğday ununu ve tuzu ilave edip yoğuruyoruz. Hamur homojen hale gelene kadar tezgâh üstünde yoğuruyoruz. Hamuru, dibine az miktarda zeytinyağı döktüğümüz kabın içine alıyoruz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra hamurun üstünü kapatıyoruz. Yarım saatte bir hazırlanan hamuru bohça katlar gibi içe doğru katlıyoruz. Bu katlama işlemini 3 defa yapıyoruz. Bu süre zarfında hamurumuz 2 kat daha fazla kabarmış hâle geliyor.

Hazır olan hamuru ikiye bölüyoruz.

Çok fazla bastırmadan, ezmeden ekmek formunu alacak dikdörtgen olacak şekilde 2 kenarından ortaya doğru katlayıp şekil veriyoruz. Her defasında hamuru içeriye doğru hafif hafif katlayarak normal baston ekmek şekline getiriyoruz. Böylelikle ekmeği iki tarafının da uçları sivri olacak forma getirmiş oluyoruz.

Fırınımızı 250 derece fanlı kısımda yarım saat ısıtıyoruz. Pişireceğimiz tepsiyi de fırının içinde fırınla birlikte ısıtıyoruz.

Bu süreçte ekmekleri bekletirken üzerini örterek bekletmemiz gerekir.

Bu işlem de tamamlandıktan sonra ekmeklerin üzerine fırça yardımıyla su sürüp sonrasında keskin bir bıçak ile yandan uzun bir şekilde çiziyoruz.

Isınan tepsinin içine ekmeklerimizi yerleştiriyoruz.

Fırını fansız alt –üst ayarda 220 dereceye getiriyoruz.

Fırının içerisine sıcaklığa dayanaklı bir kap su koyuyoruz ve 20 dakika pişiriyoruz.

Kabuklarının daha kalın olmasını isteyenler 5 dk fanlı alt-üst kontrollü şekilde pişirebilir.

Pişen ekmeğimizi soğutma teline alıp en az bir saat soğutalım.

Afiyet olsun.