7 Aralık 2023 / 24 Cemaziyel Evvel 1445

Doğayı Evinize Taşıyın

Necibe Soylu (İç Mimar) –

Evlerde geçirilen zamanın artmasıyla ev dekorasyonu hemen herkes için önemli bir konu hâline geldi.

Bir evin dekorasyonunda kullanılan renkler, desenler, malzemeler evin atmosferini değiştirerek bir tarz oluşturma noktasında önemli rol oynar. Birçok araştırma doğanın, insanın zihnine, bedenine ve ruhuna olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Bu nedenle zamanımızın büyük kısmını geçirdiğimiz evlerimize doğadan esinlenerek birkaç dokunuş yapmak iyi bir tercih olabilir.

Doğru Seçilmiş Tonlar

Doğada en çok toprak tonları, orman yeşili, deniz mavisi gibi renkler yer alır. Odanızı yeniliyorsanız -öncelikli olarak- duvar boyalarında ve duvar kağıtlarında bu renkleri tercih ederek mekana canlılık ve doğal bir hava verebilirsiniz. Küçük dokunuşlarla değişiklik yapmak istiyorsanız tekstil ürünlerinde, aksesuarlarda, dekoratif objelerde bu renkleri kullanarak evinizde doğal bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Doğa ile ilişkilendirildiğinde ilk akla gelen yeşil rengin birçok tonu vardır. Evinize yakışacak herhangi bir yeşil tonunu tercih edebilirsiniz. Yeşil renk dışında deniz mavisi, güneş sarısı, toprak tonları gibi renkleri kullanarak da mekanınıza doğadan esintiler katabilirsiniz.

Duvarlar

Odanızın duvarlarını boyamadan önce odanızın büyüklüğünü ve içeri giren doğal ışık miktarını göz önünde bulundurmalı ve kararınızı ona göre vermelisiniz. Küçük ve dar odalarda kullanılan koyu renk, odayı daha karanlık ve basık gösterecektir. Eğer odanız küçük ise odayı ferah göstermek için mobilyalarınızı veya duvar boyanızı açık renk tercih edebilirsiniz. Vazo, biblo gibi dekoratif ürünlerde koyu renklere yer verebilirsiniz. Böylece oda hem ferah görünür hem de küçük detaylarla şık bir görüntü sağlanmış olur.

Evinizin duvarlarını, duvar kağıtları veya duvar çıkartmaları ile renklendirebilirsiniz. Geniş ve ferah odalarda kullanabileceğiniz tropikal desenli bir duvar kağıdı, ormanın içindeymişsiniz hissi verecektir. Ayrıca duvar kağıdını tüm duvarlara uygulamak zorunda değilsiniz. Tek duvara ya da iki duvara uygulamak da odanızın havasını değiştirecektir. Daha kolay ve kendi yapabileceğiniz bir değişiklik isterseniz duvar çıkartmalarından yardım alabilirsiniz. Odanızın rengine uygun bir çiçek veya yaprak deseni hem uygulamada pratik olacaktır hem de odanıza hoş bir hava katacaktır. Bunun haricinde duvarlarınıza deniz manzaralı tablo veya çiçekli çerçeveler asarak da hareket katabilirsiniz.

Doğal Malzemeler 

Ahşap, taş, mermer gibi doğal malzemelerle zemin veya duvarlarınızı kaplayarak evinize doğallık ve sıcaklık katabilirsiniz. Ahşap mobilyalar, mermer tezgahlar veya doğal taş duvar kaplamaları ile bambu perdeler, hasır sepetler gibi dekorasyon ürünlerini bir arada kullanarak doğayı evinize taşıyabilirsiniz. Ayrıca geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak da çevre dostu bir yaklaşım sergileyebilirsiniz.

Şıklık Katan Perdeler

Perdeler, bir odanın tarzını belirleyen dekorasyon ürünlerinden biridir. Eviniz için perde seçerken öncelikle odanın içine giren ışık miktarını göz önünde bulundurmalısınız. Ardından duvarların, zeminin ve mobilyaların rengine bakarak bir kombinasyon gerçekleştirmelisiniz.

Örnek verecek olursak eğer duvarlarınız koyu renkteyse fon perdeyi seçerken açık renkte keten bir perde tercih etmeniz hem odanın içine maksimum gün ışığının girmesini sağlayacak hem de şık görünecektir. Ya da sade ve soft renklerdeki odanıza, içerisinde göz yormayan desenlerin olduğu bir perdeyi tercih ederek odaya hareket katabilirsiniz.

Desenler

Doğal desenler, doğanın güzelliklerini yansıtır. Yaprak desenleri, çiçek desenleri, tropik desenler gibi doğadan ilham almış desenleri tekstil ürünlerinde kullanabilirsiniz. Duvar kağıtlarında, perdelerde, nevresimlerde, kırlentlerde bu desenlere yer vererek evinize doğal bir dokunuş yapabilirsiniz. Son zamanlarda çokça kullanılan leopar ve zebra desenlerini de göz yormayacak şekilde kullanabilirsiniz. Desenli tekstil ürünleriyle ceviz, meşe, tik gibi farklı ahşap türlerindeki mobilyaları kullanarak evinizi sıcak ve konforlu bir ortama dönüştürebilirsiniz.

Bitkilerle Gelen Yaşam Enerjisi

Bitkiler, doğanın canlılığını ve güzelliğini evinize yansıtmanın bir yoludur. Bitkileri evinizin birçok alanına yerleştirmek, oksijen üretimini artırır ve ferahlık sağlar. Odanıza uygun olan bitkileri seçerek hem odanızın hava kalitesini arttırabilir hem de şık bir dekorasyon sağlayabilirsiniz.

Bitkilerinizi son dönemin trendlerinden makrome saksılarla evinizin her köşesine koyabilir, tavana asabilir, doğayla bütünleşmiş bir görünüm sağlayabilirsiniz. Büyük yapraklı, uzun bitkileri yüksek tavanlı ve geniş mekanlarda tavandan sarkıtarak kullanabilirsiniz. Kesme çiçekleri de cam vazolara koyarak yaşam alanınıza canlılık katabilirsiniz.

Dekorasyonu Tamamlayacak Aksesuarlar

Kırlentler, konforlu olmalarının yanı sıra ev dekorasyonunu tamamlayan en önemli parçalardan biridir. Koltuklarınızın üzerine desenli ve desensiz birçok kırlent yerleştirebilirsiniz. Mobilyanıza uyumlu yaprak desenli, çiçekli kırlentler koymayı deneyin. Odanıza canlı ve renkli bir görünüm verecektir.

Öte yandan rahat bir görünüm için yerlere büyük pofuduk minderler koyabilirsiniz. Minderleri de doğadan ilham alacağınız renklerden ve desenlerden seçmeniz odaya hareket katacaktır.

Dekorasyonunuzda kullanalabileceğiniz diğer dekorasyon ürünleri doğal taşlar, deniz kabukları ve kozalaklardır. Tatil dönüşünüzde yemek masanızın üzerine dekoratif bir kaseye, topladığınız doğal taşları ve deniz kabuklarını koymayı deneyin; odanızın havası anında değişecektir.

Ayrıca değişiklik yaparken sadece yeni ürünler satın alarak değil, kullanmadığınız eşyalarınızı ileri dönüştürerek de yenileyebilirsiniz.

Siz de bu tarz ufak dokunuşlar yaparak doğayı evinize taşıyabilir, yaşam alanlarınızda denge ve huzur hissedebilirsiniz. Doğal ışığa, bitkilere, doğal malzemelere, desenlere, renklere vb. birçok tasarım ögesine dikkat ederek evinizi uyumlu ve konforlu bir yaşam alanı hâline getirebilirsiniz.

 

 

 

 

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz