22 Şubat 2024 / 12 Şaban 1445

Küçük Evler için Dekorasyon Önerileri

Necibe Soylu (İç Mimar) – 

Ufak yaşam alanlarını hem işlevsel bir şekilde kullanmak hem de tarzınızı yansıtmak için dekorasyonda detaylara dikkat etmek isterseniz, sizler için küçük ipuçlarımız var: 

Küçük bir evin dekorasyonunda ortamın daha geniş ve ferah görünmesini sağlamanın pek çok yolu vardır. Ferah görünen bir ev için birkaç temel bileşene dikkat edebilirsiniz. Belirli renkler, malzemeler, aydınlatma ve mobilya seçimleri ile ortamı olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Yanlış renk kullanımı, gereksiz mobilyalar alanlarınızı daraltabilir ve işlevselliğinin kaybolmasına neden olabilir. 

Peki küçük evlerin dekorasyonu nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmeli? 

MOBİLYA SEÇİMİ

Küçük bir yaşam alanınız varsa mobilya tercihiniz küçük boyutlulardan yana olmalıdır. Küçük boyutlu mobilyalar odanızı daha geniş gösterecektir. Mobilyanızın işlevselliği de çok önemli. Birden çok işlevi olan mobilyalar fazla eşya gereksinimini ortadan kaldırır. Depolama alanına sahip puflar, yatak olabilen koltuklar oldukça kullanışlı ve pratiktir. Ayrıca katlanabilen masalar, sandalyeler, sehpalar gibi mobilyalar da yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

DEPOLAMA ALANI

Alanlarınızı dikey olarak kullanmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca tavana kadar olan  alanı değerlendirin. Tüm duvarı kaplayan ve tavandan yere kadar uzanan bir dolap tasarlatarak tek bir alanda tüm depolama ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Mobilyanızın parçalar halinde değil, bir bütün olarak görünmesini sağlayarak daha estetik bir tarz oluşturabilirsiniz. Depolama alanınızdan maksimum verim almak için saklama kutularından, sepetlerden, düzenleyicilerden yararlanabilirsiniz.

AYNALARLA ODANIZI GENİŞLETİN

Küçük alanları daha geniş göstermek için en bilinen yöntemlerden birisi ayna kullanımıdır. Duvarda boydan boya konumlandıracağınız bir ayna, odanızın olduğundan iki kat daha büyük olduğu algısı oluşturur. Alçak tavanlı bir evde ise tavana koyacağınız ayna, odanın olduğundan daha yüksek olduğu algısını verecektir. Ayrıca pencerenin karşısına koyacağınız bir ayna, ışığı yansıtacağı için ortamın daha aydınlık gözükmesini sağlar.

KULLANILMAYAN KÖŞELER

Köşeler, evlerde en çok alan kaybettiren yerlerdir. Genelde boş bırakılan bu alanları köşe rafı yardımıyla mini bir kitaplığa veya fotoğraf köşesine çevirebilirsiniz. Güzel bir aydınlatma ürünü de hem evinize şıklık katacak hem de aydınlatma ihtiyacınızı karşılayacaktır.  Boş kalan merdiven altlarını da kitaplık, portmanto, depolama alanı olarak  değerlendirebilirsiniz.

DUVARLARINIZIN ÜSTLERİNİ KULLANIN

Duvarlarınızın üstünde kalan alanları değerlendirebilirsiniz. Göz hizanızın üstünde, kullanılabilecek bir çok alan bulacaksınız. Hem depolama ihtiyaçlarınız için, hem de sergilemek isteyeceğiniz tablolar için duvarınızın üstünde kalan alanları kullanabilirsiniz. Yatak üzerine raflar, kapı üstlerine depolama alanları oluşturarak kullanılmayan alanları değerlendirebilirsiniz.

 GÜN IŞIĞI ve AYDINLATMA

Odanızı ferah göstermek için doğal ışıktan büyük ölçüde yararlanmalısınız. Pencerelerin önüne yüksek eşyalar koymaktan kaçınarak ışığın odanıza maksimum oranda girmesine izin vermelisiniz. Odaya aydınlık veren ışık, geniş ve ferahlık hissi oluşturacaktır. Aydınlatma tercih ederken de tek bir aydınlatma yerine birkaç farklı aydınlatma ile mekanı daha geniş gösterebilirsiniz.

SARKAN BİTKİLER

Bitkiler, bulundukları odayı canlı ve ferah gösterirler. Hacimsel etkileri ile derinlik hissi verirler. Bitki için alanınız yoksa bitkinizi raftan sarkıtmayı veya tavandan asmayı deneyebilirsiniz. Makrome saksı içerisinde güzel bir çiçek, ortama sıcaklık verecektir.

ŞEFFAFLIKTAN FAYDALANIN

Evi ferah göstererek eşya yerleştirmenin bir diğer yöntemi de şeffaf materyallerden oluşan eşyalar kullanmaktır. Pleksi ya da cam sehpanızın şeffaf görüntüsü, odanızda yer kaplamıyor hissi verir ve mekanınızı olduğundan geniş gösterir. Yarı saydam malzemelerden yapılmış vitrinler, masalar ve sandalyeler, mekanın genişlemesini ve odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Son olarak;

*Yaşam alanınızı temiz ve düzenli tutmanız oldukça önemli. Eviniz dağınık olduğunda gözünüze olduğundan daha da küçük görünecektir.

*Evinizde açık ve pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Açık renkler, evi olduğundan daha büyük gösterecektir. Beyaz, gri, bej gibi açık tonları tercih edip mavi, yeşil gibi canlı tonlardaki aksesuarlarla kombinleyerek güzel bir dekorasyon yapabilirsiniz.

*Sürgülü kapaklar, kapılar yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

*Aynı odayı birden fazla amaçla kullanacaksanız paravan veya perdelerden yararlanabilirsiniz. Odanızın dekorasyonuna uygun bir paravan hem şık bir görüntü oluşturur hem de pratik bir kullanımla size kolaylık sağlar.

 

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz