22 Şubat 2024 / 12 Şaban 1445

Yatak Odalarında Yaz Esintisi

İç Mimar Necibe Soylu – 

Yaz mevsimine girerken birkaç dokunuşla yatak odanıza ferah ve canlı bir görünüm verebilirsiniz.

İşe fazla eşyaları elden çıkararak, koyu renkli aksesuarları ortadan kaldırarak başlayabilirsiniz. Evi hafifletmenin ve içerisinde yaz rüzgarları estirmenin en kolay yolu ise tekstilleri yenilemekten geçiyor. Keten perdeler, uçuşan tüller, canlı renklerde pikeler, içinizi açan desenlerde kırlentler..

Güne başladığımız ve günü bitirdiğimiz yatak odalarımıza canlı renklerden, aksesuarlardan, duvar kâğıtlarından ve desenli tekstil ürünlerinden yardım alarak enerjik bir atmosfer oluşturmaya ne dersiniz?

Desenlerden Yararlanın
Çiçekli, geometrik, tropikal desenler yaz dekorasyonunun olmazsa olmazlarından. Nevresim takımlarınızı veya pikelerinizi seçerken canlı renklerden, desenlerden yardım almak isteyebilirsiniz.

Odanıza küçük bir dokunuş yapmak isterseniz; hoşunuza giden desende ve renkte kırlentler alarak odaya canlılık katabilirsiniz. Çiçek desenlerinin, tropikal desenlerin yanı sıra suluboya efektleri, grafik desenleri gibi farklı tarzlara da yaşam alanlarınızda yer verebilirsiniz.

Renkli Aksesuarlarla Tarzınızı Yansıtın
Canlı renk aksesuarlar, desenli kırlentler, püsküllü abajurlar ve ince bir kilim ile yaz enerjisini yatak odanıza taşıyabilirsiniz.

Yatak odanızın ferah görünmesi için açık renkler kullanabilirsiniz. Renkli aksesuarlar, biblolarla kombinleyebilirsiniz.

Yazlık yatak odası dekorasyonunda yaygın görülen doğal mobilya, eşya ve aksesuarların kullanımıdır. Ahşaplar, hasırlar, yaprak desenleriyle doğanın içindeymiş hissiyatı yaşayabilirsiniz. Bu unsurlar, yatak odasının yanı sıra evin tüm alanlarında da ferah bir görünüm elde eder.

Işık ve Aydınlatma
Yatak odasınızı ferah gösterecek en önemli unsur aydınlatmadır. Öncelikle odanıza maksimum oranda güneş ışığı girdiğinden emin olmalısınız. Koyu renk, kalın perde ve güneşlikleri rafa kaldırıp, uçuş uçuş tülleri ve keten perdeleri yerine asın.

Aydınlanmayan bölgeler için uygun aydınlatma elemanları seçebilirsiniz. Örneğin hasır, ahşap detaylı bir lambader, abajur tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ayna kullanarak da hem yatak odanızın daha geniş görünmesini hem de güneş ışığının daha çok alana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Camın karşısına koyacağınız ayna, güneş ışığını tüm odaya yansıtacaktır.

Tablo ve Çerçeveler
Duvarlar, tüm odanın ambiyansını değiştirebilecek etkiye sahiptir. Soft, açık renk duvarınıza canlı renk desenli birkaç tabloyla bir galeri oluşturabilirsiniz.

Yatağınızın üzerine veya karşısına asacağınız bir manzara resmi size tüm sezon yaz enerjisi verecektir.

Çerçeve ve tablolar değişkenlik gösterebileceği için istediğiniz zaman farklı konseptler oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

Minder ve Puflar Kullanın
Yatak odası sadece uyumak için değil kaliteli ve dinlendirici vakit geçirmek için de idealdir. Odanıza koyacağınız puf veya minderler rengiyle tarzıyla odaya farklı bir hava katacaktır. Minder veya pufunuzun kumaşını zaman zaman zevkinize göre kaplatarak odanızın tarzını değiştirebilirsiniz. Pufun olduğu köşeyi gün içinde kitap okuyacağınız, film izleyeceğiniz, kendinize ait zaman geçireceğiniz bir alan olarak tasarlayabilirsiniz.

Çiçekli Duvar Kağıtları
Dekorasyon açışından oldukça etkili olan duvar kağıtları uygulandığı yerin atmosferini değiştirebilecek etkiye sahiptir. Son yıllarda oldukça yaygın olan duvar kağıtları ister tek duvara ister tüm odaya uygulanarak odanızın havasını değiştirir.

Uzun süreli kullanım düşünüyorsanız diğer mevsimlerede uyabilecek daha soft, nötr renklerdeki duvar kağıtlarından yana tercih yapmalısınız. Bu sayede farklı renk ve desendeki aksesuarlarınızla da odanızın tarzını değiştirebilirsiniz.

Duvar Stickerları (Çıkartmaları)
Yatak odanıza, duvar kağıtları yerine kendinizin de uygulayabileceği ve istediğinizde çıkarabileceğiniz pratik stickerları da tercih edebilirsiniz. Hem ekonomik hem de uygulaması kolay olan bu çıkartmalar duvarınıza hareket katacaktır. Yalnızca yatak odanızda değil evinizin her köşesinde kolaylıkla uygulayarak değişiklikler yapabilirsiniz. Küçük boyutlardaki duvar stickerları kullanabileceğiniz gibi bütün duvarı kaplayan modelleride tercih edebilirsiniz. Alacağınız birkaç çiçek veya bitki çıkartmaları odanızın atmosferini anında değiştirecektir.

Desenli Kilim/Halı
Yatak odasına alacağınız ince bir kilim ya da halı odanın tüm havasını değiştirecektir. Açık renklerde kilim kullanmak canlı renkteki aksesuarların ön plana çıkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda odanıza aydınlık bir hava verir. Odanız soft tonlarda ise alacağınız canlı renkteki (örneğin: sarı, turuncu) bir kilim odaya enerji verecektir. Ayrıca seçtiğiniz kilim çamaşır makinasında yıkanabilen cinsteyse kullanım kolaylığı sağlar.

Koku Detayı
Kokular mekan algımız üzerinde önemli rol oynar. Oda kokuları, aromatik uçucu yağlar, tütsüler ve kokulu mumlar odanıza uzun süreli hoş bir ferahlık verir.

Seçeceğiniz çiçekli bir koku odanıza yaz havasını getirebilir. Mağazalardaki satış danışmanlarının yardımıyla odanıza ve zevkinize uygun kokuyu alarak yatak odanızın uzun süreli güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Son dönemde özel tasarlanan mum ve oda kokuları iç mekanlara dekoratif bir şıklık da katıyor.

Son dokunuş: Canlı Çiçekler
İlkbahar ve yaz, evlerimizdeki vazoların en dolu olduğu, saksılarımızdaki çiçeklerin rengarenk açtığı mevsimlerdir. Salonlara, yemek odalarına koyulan canlı çiçekler mekanın havasını anında tazeler. Aynı şekilde vazoya koyacağınız birkaç dal çiçeği yatak odanıza koyarak odaya ferahlık ve canlılık verebilirsiniz.

 

 

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz