22 Mayıs 2024 / 14 Zilkade 1445

Aile Danışmanına Sorduk: Evlilikte Bakımlı Olmak Ne Kadar Önemli?

Röportaj: Kadın ve Aile

Bakımlı olmayı gündeme taşıdığımız bu sayımızda konuyu bir de aile danışmanı gözüyle  incelemek istedik. Aile Danışmanı Ayşe Nur Doğrul’la gerçekleştirdiğimiz mini röportajı ilgiyle okuyacağınızı ümit ediyoruz. 

Kadın ve Aile: Bakımlı olmayı nasıl tanımlarsınız?

Aile Danışmanı Ayşe Nur Doğrul: Bakım dediğimiz zaman, bir şeyin varlığını ve bütünlüğünü devam ettirebilmesi için, onun hayatta kalabilmesi için uygun şartları ve koşulları yerine getirmesi anlaşılır.

Kadın ve Aile: Evlilik kurumu içinde bakımlı olmanın yeri nedir? 

Aile Danışmanı Ayşe Nur Doğrul: Şöyle ki; aile danışmanlığı perspektifinde işi ele aldığımızda çiftleri birbirine bağlayan şeylerin, uzun vadede çatışmalar ve çatırdamalar çıktığı zaman, çiftleri birbirinden ayıran şeylere dönüştüğünü görebiliyoruz. Estetikle, güzel ahlakla, çekicilikle ve cazibe ile başlayan evlilik bir şeylerin, yani bu gibi konuların askıya alınmasıyla, umursanmamasıyla, zamanla sararıp solmasıyla çiftleri birbirinden ayıran detaylara dönüşmüş olabiliyor.

Kadın ve Aile: Bu durumda bakımlı olmakla eşler arasındaki bağ arasında bir ilişki olduğunu söyleyebilir miyiz?
Aile Danışmanı Ayşe Nur Doğrul: 
Nefis ve egonun cazibeden, güzellikten ve estetikten hoşlandığını varsayalım ki çok büyük bir gerçeklik de böyle.. Bu durumda çiftlerin birbirlerine bakması gereken ve bağlanması gereken kanal da merhamet ekseninden ziyade şehvet ekseni olmalı. Dolayısıyla eşlerin bütün yaşam döngülerinde, evliliğin başından ömürlerinin sonuna kadar geçirdikleri bütün evrelerde estetik ve cazibenin ön planda kalması gerektiği gerçeği ile karşılaşırız.

Kadın ve Aile: Bakımlı olmak ve değer vermek arasında bir ilişki kurmak doğru mudur?
Aile Danışmanı Ayşe Nur Doğrul: Değişen şartlar, zevkler ve koşullarla beraber kişinin kendisine verdiği değer, kendisine duyduğu saygı onun kendisine bakım göstermesini sağlar. Elbette bu durum kişinin partnerine duyduğu saygı ve sevgiyi de beraberinde getirecektir.

Kadın ve Aile: Genelde bakımlı olmak ve aile denilince kadın ön plana çıkıyor. Oysa bakımlı olmak hususunda erkeğin de hassasiyet göstermesi beklenir, değil mi? 

Aile Danışmanı Ayşe Nur Doğrul: Eşler arasında estetik tek taraflı düşünülmemeli. Cazibenin ve güzelliğin sadece kadınsal bir meseleden ibaret olmadığını bilerek erkeklerin dünyasında da kadının gözünden güzel, cazibeli ve estetik gözükmenin önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Erkeklerin bu konuya dikkatle bakması, bu konuyu önemsemesi ve buna hayatlarında yer açması çiftlerin birbirine daha uzun süre kenetli ve bağlı kalmasını destekleyecektir. Şunu unutmamamız gerekiyor: Estetik, kişiye göre değişse de genel anlamıyla bakım, huzur, güzellik, muntazamlık ve bir uyumluluğu kapsar. Yani bir erkek, evde eşinin onu günlük iş kıyafetiyle, üzerine yemek kokusu sinmiş bir kıyafetle karşılamasını istemeyecektir. Aynı şekilde bir kadın da hafta sonu eşini evde bütün gün salaş bir pijamayla görmek istemeyecektir. “Nasıl olsa evdeyim. Bakımı erteleyebilirim. Tıraşım, dişlerim, bedensel temizliğim, giyimsel uyumum olmasa da olur.” diye düşünmek yerine her şekilde yanındaki kişiyle uzun vadede şehvet duygusunun alışverişini desteklemek için estetiği ön plana çıkarmak daha uygun olacaktır ve bu konuda, bu alanda beslenen çiftler diğer birçok alanda da birbirlerini besleyip birçok alanda  da birbirlerine özen gösteriyor olabilirler.
Kadın ve Aile: Ayşenur hanım, verdiğiniz bu özet bilgiler için okuyucularımız adına size çok teşekkür ediyoruz.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz