13 Haziran 2024 / 6 Zilhicce 1445

Farklı Ülkelerde Yaşayan Kadınlara Doğal Güzellik Sırlarını Sorduk

Kadın ve Aile –

Bakım söz konusu olduğunda bir çok kadın için akan sular durur. Hele hele kimyasallardan uzak, doğal güzellik ve bakım sırları söz konusu ise…

Biz de Kadın ve Aile olarak dünyada kadınların başvurduğu doğal güzellik sırlarını sizler için araştırdık.

Farklı  ülkelerde yaşayan kadınlara sorduk: Kullandığınız doğal bakım yöntemleri nelerdir?

Verilen cevaplara haydi gelin hep birlikte göz atalım. 

Afreena Azam / HİNDİSTAN

“We use oil in our hair every now and then – coconut oil mostly.

Some women use almond oil. Stone pressed pure coconut oil is also used. It is massaged into hair in circular movements, generally overnight or at least an hour before shower. Mom: “in the beginning loose, weak hair may fall but gradually it will strengthen inshaAllah. And aid in good sound sleep.”

Protein rich food, like walnuts, peanuts mixed with boiled eggs, carrots, green leaves, iron rich foods are great for blood circulation.”

“Regarding skin care, we use raw potato paste with honey, and also raw milk as cleansers.”

Saçlarımıza ara sıra yağ kullanırız – çoğunlukla hindistan cevizi yağı-. Bazı kadınlar badem yağı kullanır. Gece yatarken veya duştan en az bir saat önce saça dairesel hareketlerle, taşla preslenmiş (saf) hindistan cevizi yağı masajı yaparız. (Annesi şöyle devam etti: Başta zayıf saçlar dökülebilir ama zamanla güçlenir inşallah ve ayrıca iyi ve derin bir uyku da sağlar.)

Ayrıca ceviz, yer fıstığı (uygunsa) ve haşlanmış yumurta, havuç, yeşil yapraklar vb. gibi protein açısından zengin besinler, iyi bir kan dolaşımı için demir açısından zengin besinlerdir. 

Cilt bakımı ile ilgili olarak, ballı çiğ patates ezmesini ve ayrıca temizleyici olarak çiğ sütü kullanırız.

Noor Shaikh / HİNDİSTAN

“They use henna to dye hair. They use turmeric, sandal wood cream and coconut oil for both skin and hair.”

Örnek olarak saç boyamak için saç kınası kullanıyorlar. Hem cilt hem de saç için zerdeçal, sandal ağacı kremi ve hindistan cevizi yağı kullanıyorlar.

Zulfiye Bahrioğlu / UYGUR 

Bal süreriz.

Kısa süreli  sivilce üzerine sarımsak veya tuz değdirip bekletiriz.

Yumurta beyazı kullanırız cilt sıkılaştırmak için.

 

Gülçehre Abdulkerim / UYGUR

Yoğurt süreriz

Pankek yaparken kullandığımız malzemeler var ya onların karışımını süreriz.

Pirinç suyunu  yüzümüze süreriz.

Alovera ile balı karıştırıp süreriz.

 

Hiba Kasap / SURİYE

Suriye’de kadınlar saçlarını uzatmak ve kuru cildi nemlendirmek için sızma zeytinyağı kullanırlar. Kuru cildi yatıştırmak için krem ​​olarak hindistan cevizi yağı kullanırlar. Geçmişte kadınlar hassas cildi beslemek ve nemlendirmek için yüzlerine yoğurt sürerdi. Bazen gül suyu cildi yatıştırır. Banyoda cilt için faydalı olan arap defne sabunu kullanırlardı.

 

Raushan Yegizekova /KAZAKİSTAN 

Traditional hair care would be using an airan hair mask (regular plain yoghurt) it gives a shine and silkiness. 

Depending on the skin type, yoghurt is used as a face mask after sunburn.

Lemon and cucumber face mask is very common. Back in the day, our grandmothers used to put perfume oil on their hair as well.”

 

Geleneksel saç bakımı olarak o parlaklığı ve ipeksiliği veren bir ayran saç maskesi (normal sade yoğurt) kullanırdı.

Cilt tipine göre yoğurt güneş yanıklarından sonra yüz maskesi olarak kullanılır.

Limon ve salatalık maskesi çok yaygındır. O zamanlar anneannelerimiz saçlarına da parfüm yağı sürerlerdi.

 

May bazaar / FİLİSTİN

We usually just use whatever is available in the market ?

But i know it’s mostly olive oil, henna, and coconut oil.”

Genelde piyasada ne varsa onu kullanırız ?

Ama çoğunlukla zeytinyağı, kına ve hindistan cevizi yağı olduğunu biliyorum.

 

Jumana / SUUDİ ARABİSTAN 

“For hair, they might use some natural oils like olive oil, castor oil and vinegar.

For skin, they might do some masks using yougurt, cucumber and honey.

Saç için zeytinyağı, hint yağı ve sirke gibi bazı doğal yağlar kullanırlar.

Cilt için yoğurt, salatalık ve balla maske yapabilirler.

 

Fahmeena Said / PAKİSTAN

“In Pakistan, women use a variety of products, methods and routines. 

For hair care, oiling hair and scalp two to three times a week for couple of hours keep the hair long and healthy. Also, using egg yolk treatment once in a month helps the volume. Longer hair is considered more attractive so trimming the hair to keep it healthy is preferred over getting regular haircuts. Older women use henna dye to color their hair to avoid the boxed haircolors with harsh chemicals.

For skin care, there are combination of treatments from home remedies to medical. Women use home made turmeric mask, egg white mask, orange peel masks, etc. Skin whitening creams are also very popular. Those who can afford going to salons for facials and threading of unwanted hair do that as well on regular basis.”

 

Pakistan’da kadınlar çeşitli ürünler, yöntemler ve rutinler kullanıyor.

Saç bakımı için haftada 2-3 kez birkaç saat saç ve saç derisini yağlamak saçların uzun ve sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca ayda bir yumurta sarısı tedavisi kullanmak hacim kazandırmaya yardımcı olur. Daha uzun saç daha çekici kabul edilir, bu nedenle normal saç kesimi yerine sağlıklı tutmak için saçı kesmek tercih edilir. Yaşlı kadınlar, sert kimyasallar içeren kutulu saç boyalarından kaçınmak için saçlarını kına boyası ile boyarlar. 

Cilt bakımı için, ev ilaçlarından medikal tedavilere kadar birçok tedavi kombinasyonu vardır. Kadınlar ev yapımı zerdeçal maskesi, yumurta akı maskesi, portakal kabuğu maskesi vb. kullanırlar. Cilt beyazlatıcı kremler de oldukça popülerdir. Yüz bakımı ve istenmeyen tüylerden kurtulmak için salonlara gitmeyi göze alabilenler bunu da düzenli olarak yaparlar.”

 

Şeyma Aydın / AVUSTRALYA

Avustralya kıtası çok farklı iklim zonlarından oluştuğundan ve bazı kısımları Ekvatora yakın sıcak ve kuru çöl iklimine sahip olduğundan (Avustralya yaşanan kıtalar arasında en kuru iklime sahip) Avustralyalı kadınların bakımları da farklılaşmıştır. Kuru ve sıcak iklimden kaynaklı olarak kadınlar çok iyi nemlendirici ve güneş kremi kullanmaya özen gösterirler. Avustralyalı kadınların çoğu güzellik ve bakım ritüelleri güneşin oluşturduğu kuru cildi onarmak için ya da güneşin yakıp hasar bırakmasını önlemek içindir. Güneşin kızgın sıcağından korunmak için hem nemlendirici hemde güneş kremi çok sıklıkla kullanılır. Yine güneşin etkilerinden koruma için fondöten yerine BB Cream kullanılır.

Avustralyalı kadınlar doğal ürünler kullanma taraftarıdır. Ülkede çokça yetiştirilen tea tree oil (çay ağacı yağı) çoğu kremlerde ve şampuanlarda bulunur ve kullanılır. Ayrıca jojoba yağı da cilt icin çok kullanılan yağlardandır; ciltteki akne, kırışıklık ve kuru cilt için iyi gelen bir doğal yağdır. Bu iki yağ karışımı çok iyi nemlendirici ve cilt yumuşatıcısıdır. Ülkede kaliteli avokadonun yetişmesinden yararlanan kadınlar avokado karışımlı saç bakım yağları ve cilt kremleri kullanılır.

Avustralya’da doğal güzellik tercih edildiği için çok aşırı makyaj ürünleri tercih edilmemek ile birlikte, cilt bakımına çok özen gösterilir. 

 

Ayako Kawamoto / JAPONYA

Bir japon arkadaşım, babannesinin döneminde at yağı (at kuyruğu her halde) kullanıldığını; bu yağdan saç yumuşaklığı, tamiri, parlaklığı aynı zamanda deri sağlığı için istifade edildiğini söyledi . Şu anda da şampuanlarının içeriğinde hala varmış.

Japon gülü/kamelya denilen bitkinin yağı da saç bakımı için kullanılırmış.

Aloavera ve pirinç kepeği de cildi parlatmak ve beyazlatmak için kullanılıyormuş, yine babannesi döneminden kalma adetlermiş.

 

Kaoru Matsuki / JAPONYA

Pirinci yıkadıktan sonra süzülen suyu yüz temizlemek için kullanılır. Ayrıca dibinde kalan nişastasıyla da yüz maskesi yapılır.

Benim annem 80 yaşında. Öğrenciyken pirinç suyuyla yüzünü temizlermiş. Tabii ki o zaman yüz temizleme kozmetik ürünleri yoktu. 🙂

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz