22 Şubat 2024 / 12 Şaban 1445

Evde Rahat ve Şık Giyinmek

Hatice Aslan (Moda Tasarımcısı) – 

Kadınlar içgüdüsel olarak bakımlı, şık, güzel ve çekici olmayı isterler. Bakımlı kadın; görünümüne özen gösteren, kendi için çabalayan ve kendini seven kadındır. 

Giyimimize özel günlerde gösterdiğimiz özeni, evimizdeyken de gösterebilirsek bu durum günlük hayat tarzımızı olumlu yönde etkileyecektir. 

Evde olduğumuzda rahat, salaş kıyafetlere hatta direkt pijamalara yöneliriz. Bazen de eskimiş, rengi solmuş, deforme olmuş kıyafetler içinde günü tamamlarız. Konfor isteğimiz çok doğal olmakla birlikte ipin ucunu kaçırdığımızda iş konfordan çıkıyor ve biraz perişan bir hâle dönüşüyor. Nasıl olsa yabancı kimse görmüyor sadece kendimiz, ailemiz görüyor gözüyle bakıyoruz. Fakat hem kendimize hem de ailemize duyduğumuz saygıdan ötürü ev içi giyimimizde de özenli olmayı göz ardı etmemeliyiz. 

Helal çerçevede kadınların ziynetlerini göstermesi, özenli olmaları, fıtratlarında bulunan güzel gözükme ve beğenilme arzularını da gerçekleştirmiş olur. Bunu en rahat yapacağımız yerler evlerimiz olduğu için evdeki kıyafet seçimlerimizi güzelleştirmek daha da önem kazanıyor. 

Özellikle evli kadınların -çeşitli sebeplerle gün içerisinde özensiz giyinmişlerse bile- eşleri ile bir arada bulunacakları zaman diliminde biraz daha şık kıyafetler tercih etmeleri, kendilerine özenmeleri eşlerinin de onlara bakış açılarını olumlu etkileyecektir.

Kıyafetlerimizi seçerken nelere dikkat etmeli, neleri göz önünde bulundurmalıyız?

Öncelikle içinde kendimizi rahat ve iyi hissettiğimiz kıyafet bizim için ideal olandır. Bu yüzden konfor ilk ölçütümüzdür. Her dolabın olmazsa olmazı dediğimiz beyaz-siyah tişört, gömlek, elbise gibi temel parçaların yanı sıra renkli, desenli ve bizi yansıtan farklı tarzlarda elbise, bluz, etek, pantolonlar dolabımızın star parçaları olabilir. Bu parçaları tercih ederken beden ölçümüz, vücut tipimiz, sağlık durumumuz, hassasiyetlerimiz ve zevklerimiz bize yön verir. 

Kıyafet seçimlerimizde estetiğin önemli olduğu kadar kumaş içeriği de bir o kadar önemlidir. Pamuklu ve doğal içerikli kumaşlar nefes alabilir özelliklerinden ötürü terletmez ve çok daha konforlu bir hissiyat uyandırır. Polyester içerikli, esnemeyen kumaşlar vücut sağlığı olarak da konfor olarak da iyi hissettirmeyeceği için pamuk ağırlıklı, doğal liflerden elde edilen kumaşları seçmek çok daha sağlıklı olacaktır. 

Evde tercih edebileceğimiz kıyafetlere örnekler şunlar olabilir: bluz ve etek, desenli midi bir elbise, canlı renkli tunik ve tayt, gömlek ve pantolon… Bu tercihler tamamen kişinin kendi zevkine ve bulunduğu ortama göre değişiklik gösterebilir.

Sabah cilt bakım rutinimizi yapıp güzel bir kahvaltı, spor ve duşun ardından güzel, renkli kıyafetler, babet veya hafif topuklu bir ayakkabı ile de çok daha kadınsı ve şık hissettiren tercihler yapabiliriz. Bunu her gün yapamayabiliriz. Kimi günler pijama, terlik tarzına da ihtiyaç duyarız. Önemli olan bunu alışkanlık hâline getirmemektir. Elimizden geldiğince pijamalarımızı uyku için tercih etmeliyiz.

Günlük işlerimizi hallettikten sonra, kıyafetlerimizi daha özenli olanlarla  değiştirmek o gün içeceğimiz kahveden alacağımız tadı bile güzelleştirebilir. Herkesten önce sadece kendimiz için yaptığımız şeylerin bize kazandıracağı şeyler paha biçilmezdir. Dinamik, özgüvenli ve mutlu hissetmek böyle bir şey değil mi? Moralimizi bozuk, enerjimizi düşük hissettiğimiz zamanlarda biraz daha renkli tercihler kendimizi çok daha iyi hissettirebilir. 

Her eşyanın olduğu gibi kıyafetlerin de belli enerjileri vardır. Deforme olmuş, eskimiş veya giydiğimizde iyi hissettirmeyen kıyafetleri elimizden çıkarmak ve yerine ihtiyacımız olan kaliteli, kendimize yakıştırdığımız bir yenisini koymak bize iyi gelecektir. 

Evde tek başımıza olsak bile güzel giyinmek, bakımlı olmak her kadını mutlu eder. Bu mutluluk her kadının hakkıdır. Öyleyse kendimize hak ettiğimiz değeri vermeyi ve özeni göstermeyi alışkanlık hâline getirelim. 

 

 

 

7 Yorum

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz