23 Nisan 2024 / 14 Şevval 1445

Bilgisayar Virüsleri-2

Bir önceki yazımızda bilgisayar virüsleri hakkında genel bir bilgilendirme yapıp sonrasında da sınıflandırmıştık. İlaveten bazı zararlı yazılımlar hakkında da bilgi vermiştik.  Bu yazımızda ise bu virüslerden nasıl korunabiliriz onu işleyeceğiz.

Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Öncelikle belirtmekte fayda var ki hiç bir zaman %100 güvenlik sağlama şansımız yoktur. Aşağıda verilen bilgisayar virüslerinden korunma yollarını kullanır isek  %100 olmasa da bütüne yakın bir güvenlik için sistemimizi zorlamış oluruz.

1- Kaynak Siteleri

İnternette oldukça fazla kaynak sitesi mevcuttur. Kaynak sitesi, her türlü dosyalara ulaşabileceğiniz sitelerdir. Bu siteleri kullanıyorsanız dikkat etmekte fayda vardır. Herkese açık, kaynak sitelerden uzak durmak daha uygundur. Daha çok üyelik sistemi kullanan kaynak siteler tercih edilmelidir. Ayrıca bu siteler yani üyelik sistemi kullanan siteler, kişiye özel linkler vermekte ve anonim indirme imkânı sunmaktadır. Herkese açık olan kaynak sitelerde her türlü zararlı yazılımlar vardır.

2-Eklentiler

Bilgisayar virüsleri ve korunma yollarından bir diğeri ise sıkça çıkan eklentileri indirmemektir. Örneğin bir siteye girdiniz bir şey izleyeceksiniz, üstte bir yerde flash player eklentisini güncelleyip ve benzeri uyarılar çıkarsa sakın aldırmayın iptal ediniz. Bu tür eklentiler kişisel bilgilerinizi toplayan ve bilgisayarınıza zarar veren cinsten yazılımlardır.

3- Mailler

Her gelen maile güvenlidir gözü ile bakılması doğru değildir. Size gelmiş bir mailin gönderilenler listesine bakılarak toplu atılmış bir mail olduğu anlaşılabilir. Reklam veya kötü amaçlı bir mail olabilir. Özellikle maillerin içinde şu linke tıklayın ve benzeri şeyler görürseniz kesinlikle tıklamayınız.  Ayrıca mail adresinin uzantısına da dikkat etmek uygun olacaktır.

4- Güvenli Siteler

İnternette girdiğiniz sitelerin güvenli olup olmadığına dikkat ediniz. Yani https olması önemlidir. Bu tür siteler güvenli site diye geçmekte ve zararlı yazılımlar ve benzeri şeyler içermemektedir. Ayrıca dosya indireceğiniz sitelerin de güvenli siteler olmasına dikkat etmek gerekir.

5- Yönetici Olarak Çalıştır

Bilgisayarınızda bir normal hesap, bir de admin hesabı yani yönetici hesabı vardır. Gündelik işler için normal hesabınızı kullanınız. Bir uygulama veya herhangi bir şey açacağınız zaman o uygulamayı yönetici olarak çalıştır olarak çalıştırmayınız. Eğer o açtığınız uygulama veya dosya virüslü ise sistemin her yerine sızabilir ve büyük zarar verebilir. Bilgisayar virüslerinden korunma yollarında dikkat edilmesi gereken bir konudur.

6- Sık Sık Tarama

Benim için güvenlik çok önemli diyorsanız 1-2 haftada bir disklerinizi, sisteminizi zararlı yazılım bulucu, bilgisayar koruma programları, virüs temizleme programları ile taratıp sık sık güvenliğinizi gözetleyebilirsiniz. Bu tür programların ücretli ve ücretsiz versiyonları mevcuttur

7- Tarayıcılar

İnternete girmek için kullandığımız tarayıcılarda güvenlik konusu oldukça önemlidir. Sürekli güncellenen tarayıcılar kullanılması tavsiye edilmektedir. Chrome, Firefox, Safari, Opera, İnternet explorer ve benzeri tarayıcılar işinizi fazlasıyla görecektir.

8- Pop-up

İnternette geçirdiğimiz bazı zamanlarda ansızın pop-up ‘lar çıkmaktadır. Size şu şekilde bir uyarı yapabilir. Bilgisayarınız tehdit altındadır, lütfen tarama yapınız, tarama yapmak isterseniz tıklayınız. Sakın bu tür pop-up’lara tıklamayınız, basmanızı istediği butonlara da tıklamayınız. İnternet güvenliği oldukça önemlidir.

 9- Şifreleme

Bilgisayarınızın açılması için girilmesi gereken bir şifre koyup, asla güvenmediğiniz insanlarla paylaşmayınız. Özel dosya ve arşivlerinize de şifreleme yaparak koruma altına alabilirsiniz.

 10- Lisanslı Programlar

Bilgisayarınız da lisanslı programlar ve işletim sistemleri kullanın. Lisanslı programlar ve işletim sistemlerinin bütün faydalarından yararlanabilirsiniz. Özellikle sık sık güncelleme yapılarak her türlü açık ve hata giderilmektedir. Lisanssız programlarda güncelleme yapamazsınız ve her zaman açık bulunur.

11- Güvenlik Duvarı ve Anti-Virüsler

İşletim sisteminizin güvenlik duvarını aktif yaparak çoğu zararlı durumlardan etkilerden korunabilirsiniz. Ayrıca anti-virüs kullanarak da zararlı yazılımlar dediğimiz virüs ve benzeri şeylerden bilgisayarınızı koruyabilir olası tehlikeli bir durumda haber alabilirsiniz.

KAYNAKÇA:
https://www.phobersus.com/bilgisayar-viruslerinden-korunma-yollari-nelerdir/