26 Eylül 2023 / 11 Rebiül Evvel 1445

Editörden

Bu güne dek kaç Ramazan ayı geçirdik ve o bereketli günlerden ne kadar nasiplendik bilinmez ama bize sunulmuş bir manevi mevsim daha yaşayacağız, şükürler olsun.

Recep ayına girerken bu günleri görebilmeyi, bu günlerin kadrini bilmeyi, her geceyi Kadir gecesi gibi idrak içinde geçirebilmeyi ve dahi affa erenlerden olabilmeyi murad etmiştik. İşte bizlere fırsat. Rabbim sevgisini kazanacak işler yapabilmeyi, rızasına erme yollarında ilerlemeyi, bu yolda sevdikleriyle saf tutabilmeyi ve dahi bizlerin ve nesillerimizin muhsinlerden, salihlerden olabilmemizi nasip eylesin.

Bu mübarek günlerde Ramazan ayının ruhuna uydun sofralar kurabilir, vaktimizi değerli kılacak ibadetlerden, manevi çalışma ve gayretlerden alacağımız lezzetlerle doyabilme gayreti gösterebiliriz. Kur’an ve sünnete gösterdiğimiz özeni, onu anlamaya ve yaşamaya yönelik istidatımızı geliştirerek bu zaman diliminin bereketinden nasiplenebiliriz. Dünyada nereye bakarsak Müslümanların mazlum ve mağdur durumda olduğunu görüyoruz. En azından ellerimizi her açtığımızda kardeşlerimizi dualarımızda eksik etmezsek, zulmün durması, hakkın yerini bulması için dualarımızı arttırırsak ümmet-i Muhammed adına dünya ve ahiretin saadet ve selameti için gayret gösterirsek kim bilir belki de bu her güzelliğin kat kat karşılığı verildiği günlerde merhamete erenlerden, ismi süeda defterine yazılanlardan oluruz.

Bir Ramazan ayında daha sizlerle birçok yazı paylaşacağız. İbadetlerden özellikle de nefsi terbiye yolunda oruçtan tafsilatlı olarak bahsedecek, ihsan ayı, Kur’an ve takva ayı Ramazan diyecek, Kadir gecesinin ihyası için itikâf ibadetinin önemine değinecek, istifade edeninin çok olması temennileriyle birçok konuyu sizlerle paylaşacağız.

Hz. Ali Efendimizin duası bizim de duamız olsun: “ Ya Rabbi Sen benim isteğim gibi bir Rabsin. Beni de istediğin gibi bir kul yap…” Ey mağfireti çok olan el Gafûr bizleri bağışla, selamete eriştir. Bizleri Cehennemden azat eyle, Firdevs cennetleriyle müjdele. Dünyaya iyilikler ve güzellikler hâkim olsun. Tüm Müslüman kardeşlerimizle gönül huzuru ile yaşayacağımız bayramlar görmek hepimizin nasibi olsun.