18 Mayıs 2024 / 10 Zilkade 1445

Kanaatkarlık Yaklaşımının Evinize Yansıması

Hafize Teker Berktaş (Mimar) – 

Günümüzde insanlar yaşamayı hayal ettiği ev ile sahip olduğu bütçesi arasında bir mücadelede bulur kendini. Aslında stil sahibi bir yaklaşım, çıkabilecek tüm masrafların üstesinden gelebilir.

Her köşesinin özel olarak tasarlandığı, tasarımının hem şıklığı hem konforu yansıttığı bir ev herkesin karşılayabileceği mütevazı bir bütçe ile de mümkün.

Nasıl mı? Öncelikle tek sınırının hayal gücünüz olduğu “D.I.Y (do it yourself)” yani “kendin yap” projeleri ile başlayarak, hem estetik hem de bütçe dostu bir yaklaşım olan “minimalizm” ile devam ederek, “ileri dönüşüm” ve “doğru alışveriş stratejileri” ile son noktayı koyarak…

Tüm bunlardan önce evinizin sadece bir ev olmadığı, aynı zamanda sizi yansıtan, psikolojik durumunuzu etkileyen, hayata bakış açınızı değiştiren bir yaşam alanı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Kendin Yap Projeleri

Kendi el emeğiniz ile yapacağınız bu çalışmalar bütçe dostu olmasının yanı sıra stresten uzaklaştırıcı olması ve kişisel başarı duygusunu artırması nedeniyle oldukça hoşunuza gidecektir. Düşünmeye ve üretmeye teşvik eden bu yaklaşım, her yaşa ve kesime hitap ettiğinden evde ailenizle keyif verici bir aktivite seçeneği de olabilir.

Mobilyalarınızı yeniden boyamak, çocuklarınızla birlikte bir tuval resmi yapmak, doğadan topladığınız malzemeleri renklendirerek bir obje oluşturmak suretiyle veya örgü, nakış gibi etkinliklerle tamamen hayal gücünüze kalmış tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı ip uçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Küçük ve gerektiğinde geri dönebileceğiniz bir tasarımdan başlamak
 • Aklınızdaki fikirleri toparlamak için çevrimiçi ya da basılı kaynaklardan örnekler bakmak
 • Kullanılacak tüm malzemeleri önceden hazır etmek
 • Olabilecek hataları da tasarımın bir parçası sayıp sevgiyle kabul etmek 🙂

Minimalizm

“Az çoktur” felsefesini benimseyen minimalizm, sadece estetik bir tercih değil, işlevsellik ve mekanın berraklığını vurgulayan bir yaşam biçimidir. Sadeliğin güzelliğinin farkına varmak hayatın pek çok alanına etki edecektir. Daha azla mutlu olma felsefesinin benimsenmesine yardımcı olacak minimalizmin faydaları kısaca şöyle sıralanabilir.

 • Maliyet Tasarrufu: Gereksiz dekorasyon ögelerine harcama yapmaktansa temel ögelere odaklanmayı sağlar.
 • Zaman Tasarrufu: Eşyaların az olması daha az dağınıklığa sebep olur, dolayısıyla temizlik ve düzenlemeye harcanacak zaman azalır.
 • Alanı Genişletme: Özellikle küçük evlerde ortamı çok daha geniş ve ferah gösterir.
 • Dikkat Dağınıklığı: Daha az eşya ve renk kullanılmasından dolayı, odaklanmayı kolaylaştırır.

İleri Dönüşüm

İleri dönüşüm; eskiyen ve işlevini yitirmiş eşyaların yenilendiği, çoğu zaman daha güzele dönüştüğü süreç diye kısaca tanımlanabilir. Bir başka deyişle gözden çıkarılmış eşyalara yeni bir amaç ve işlev verme anlamına gelir. Dünya kaynaklarının hızla tükendiği şu günlerde yeniden değerlendirme yaparak sadece eviniz için bir stil oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda sürdürülebilir bir dünya için katkıda bulunmuş olursunuz. Bununla birlikte başkalarının atık olarak gördüğü eşyalarda bir potansiyel görmek, sanatsal yönünüzün gelişmesine de katkı sağlar.

Aşağıda bazı kolay ileri dönüşüm örneklerini bulabilirsiniz.

 • Kargo Atıklarından Dekoratif Süsler: Çocuk odaları ya da yaşam alanlarınız için obje ve duvar süsü yapmakla işe başlayabilirsiniz. Kalp, çiçek, bulut gibi şekillerden kesip yapıştıracağınız malzemelerinizi renklendirerek tamamen size özgü bir hale getirebilirsiniz. Bu etkinliği çocuklarınızla birlikte yaparak keyifli bir aile etkinliğine çevirebilirsiniz.
 • Metal Kalemlikler: Teneke konserve kutularının kapağını sıyırdıktan sonra kendi zevkinize göre boyayabilirsiniz.
 • Kavanozdan Otluk Bahçesi: Eski kavanozları mutfağınızda asılı bir ot bahçesi yapmak için kullanabilirsiniz. Hem işlevsel hem de yeşil bir dokunuş yapmış olursunuz.
 • Merdiven Rafı: Eski bir merdiveni kitaplar, bitkiler veya dekor eşyaları için şık bir rafa dönüştürebilirsiniz. Depolama ve çekicilik eklemenin basit ama etkili bir yoludur.
 • Düğmelerden Sanat Panosu: Tek kalmış düğmelerinizi bir tuval üzerine yapıştırarak üç boyutlu bir görsel elde edebilirsiniz. Dilerseniz renklendirerek daha özgün bir hale getirebilirsiniz.
 • Dondurma Çubuklarıyla Etkinlik: Biriktirdiğiniz dondurma çubuklarını birkaç etkinlik malzemesi ile çocuğunuza verin ve sadece seyredin 🙂

Doğru Alışveriş

Stil sahibi bir ev dekorasyonu için aslında büyük bütçelerden ziyade doğru alışveriş teknikleri önemlidir. Bunları bilirseniz hayalinizdeki o eve, kolayca ulaşabilirsiniz. Aşağıda sizin için derlediğimiz birkaç tekniği bulabilirsiniz:

 • Önceden Planlamak: Dürtüsel alışverişlerden kaçınmak için neye ihtiyacınız olduğunu bilerek alışverişe çıkın.
 • Karıştırın ve Eşleştirin: Yeni alışverişlerinizi mevcut dekorunuzla birleştirerek taze bir görünüm elde edin.
 • Gereksinimlerin Dışına Çıkmamak: Alışveriş anında istek mi ihtiyaç mı ayrımını gözetmek gerekir.
 • Miktar Değil Kalite: Uymayan çok sayıda eşyadan ziyade, iyi seçilmiş birkaç parçaya sahip olmak daha iyidir.
 • Sezon Sonu İndirimleri: Özellikle mevsime göre kullanılan bazı eşyalarda indirimleri takip etmek oldukça faydalı olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz başlıklar doğrultusunda çok yüksek bütçe ayırmadan, kanaatkâr, şık ve sade dekorlar elde edebilirsiniz.

 

 

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz