23 Temmuz 2024 / 16 Muharrem 1446

Sanal Kart Nedir?

Son yıllarda; internetten, telefondan vb. kredi kartı ile alışverişlerin artması ile birlikte kötü niyetli yazılımlar sayesinde kredi kartı bilgileri ele geçirilebiliyor. Yaşadığımız zamanın getirdiği kolaylıklardan faydalanmayı seçtiğimizde bazı tedbirler de almamız gerekebilir.

Bu noktada burada alabileceğimiz tedbirin adı Sanal Kart!

Sanal kart, fiziki şekilde basılı olmayan asıl kredi kartınıza veya hesabınıza bağlı olarak istediğiniz zaman oluşturabileceğiniz, limitini kendinizin belirleyebileceği bir karttır. Bankanızın internet şubesinden, şubenizden veya bankanızın Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak sanal kart sahibi olabilirsiniz. Sanal kartınızın asıl kartınızdan farklı olmak üzere 16 haneli bir kart numarası, son kullanma tarihi(ay/yıl) ve 3 haneli güvenlik kodu olacak, ama asıl kartınız ile aynı limite bağlı olacaktır. Kart kesim tarihi ve son ödeme tarihi de asıl kartınızla aynıdır. Ayrıca istediğiniz zaman kapatabilir ve tekrar oluşturabilirsiniz.

Sanal kartın limiti oluşturulduğunda sıfırdır. Kullanabilmek için önce bankanızın internet şubesine girerek sanal karta limit yükleme menüsünden harcama yapacağınız tutar kadar limiti kartınıza yüklemeniz gerekir. Sanal karta yükleyeceğiniz limit anında asıl kart limitinizden düşer. Yükleyeceğiniz limiti harcama tutarınız ile eşit belirlerseniz yaptığınız harcama sonrası sanal kart limitiniz otomatik olarak sıfırlanacaktır. Harcama tutarından yüksek bir limit yüklemeniz durumunda kalan paranın başkaları tarafından kullanılmasını önlemek için işlem sonrası limitinizi sıfırlayabilirsiniz. Ya da sanal karta yüklediğiniz limiti süre ile sınırlayarak, belirlediğiniz sürenin sonunda kullanılmayan sanal kart limitinin asıl karta otomatik olarak geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Sanal kartınız fiziksel bir kart olmadığı için kayıp/çalıntı riski taşımamaktadır. İnternetten alışverişlerinizde, telefon veya e-mail aracılığı ile kart bilgilerinizi paylaşarak yapmanız gereken alışverişlerde yüksek limitli kartlarınızı kullanmak yerine sanal kart kullanımı ile dolandırıcılık riskini de azaltabilirsiniz.

Sanal Kart, E-Kart veya bankanız özelinde farklı bir ürün adına sahip olabilir. Uygulamaları bankalar arasında farklılık da gösterebilir. Bankanızın internet sitesinden inceleyebilirsiniz.

Her geçen gün teknolojinin yaygınlaşmasıyla artan imkanlarımızla birlikte karşılaşabileceğimiz tehlikeler de çoğalmaktadır. Araştırmalı, öğrenmeli ve gelişmelere ayak uydurmalıyız.

KAYNAKÇA:
http://www.finansaltuketici.gov.tr/sss/17