21 Mart 2023 / 28 Şaban 1444

Bursa

Edibe Boz – 

Osmanlı Devleti’ne 26 yıl başkentlik yapmış olan, köklü bir geçmişi bulunan, tarih ve kültür kenti yeşil Bursa’dayız bu ay.

TARİH

Bursa’da -şimdilik bilinen- en eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü’nde ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar’da bulunmaktadır. Bu arkeolojik buluntuların en eski tabakaları yaklaşık 7 bin yıllıktır.

Bursa ve civarında MÖ 4000’li yıllardan itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır. Ancak kent tarihine ait kesin bilgiler MÖ 700’lere dayanmaktadır.

Yakın tarihine kısaca göz atacak olursak 1204-1261 yılları arasında İznik’e bağlı bir yerleşim yeri olan Bursa genelde kale içinde kalmış, dışarıya fazla açılamamış ve büyüyememiştir.

1326’da Osman Bey’in oğlu Orhan Bey tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Fetihten yaklaşık 9 yıl sonra, 1335 yılında Osmanlı, başkenti Bursa’ya taşınmış ve o tarihten itibaren kentte büyük imar hareketleri yaşanmıştır.

Osmanlı Devleti hakimiyetindeki Bursa’da Müslüman, Rum, Ermeni ve Yahudiler bir arada barış ve huzur içinde yaşamıştır.

 ULAŞIM

Bursa nüfus itibarıyla ülkemizin 4. büyük ilidir. Aynı zamanda çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Bu sebeplerle ulaşım imkanı oldukça rahat. İstanbul’dan Bursa’ya ister kara yolu ile ister deniz yolu ile ulaşım çok kolay. Ayrıca başka şehir ve ülkelerden gelenler için şehirdeki Yenişehir Havalimanı’na da uçuşlar bulunmakta. Ancak çok fazla sefer olmadığını ve birçok seferin aktarmalı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Geldiğiniz şehre ve zamana göre size en uygun ulaşım yolunu tercih edebilirsiniz.

Şehir içerisinde özel araçla ya da toplu taşımayı kullanarak, zaman zaman da tarihin izleriyle dolu yürüyüşler yaparak dolaşabilirsiniz.

NE ZAMAN GİDİLİR?

Her mevsim ayrı bir güzelliğini keşfedebileceğiniz Bursa’da;  kayak turizmi için kış, kültür turu için sonbahar,  doğa gezintileri için de ilkbahar en verimli zamanlar.

NE YENİR?

Bizim için Bursa eşittir İskender ve Kestane Şekeri 🙂

İskender’in yanı sıra Tahanlı (Tahinli) pide, pideli Köfte, cantık, Kemalpaşa tatlısı yine Bursa’nın vazgeçilmez lezzetleri arasında.

NEREDE, NE KADAR KALINIR?

Bursa’da konaklama, şehir merkezi ve Uludağ olmak üzere iki ayrı bölümde düşünülebilir.

Şehir merkezinde  ve Uludağ’da hem bütçenize hem oluşturduğunuz gezi rotasına göre otel bulmak çok kolay. Fakat kış sezonunda otellerde yer bulmanın zorlaştığını göz önünde bulundurarak önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

NE ALINIR?

Kestane Şekeri: Bursa’nın kestane şekeri çeşit çeşit haliyle (çikolatalısı vb.) rengarenk hediyelik paketlerde satılmakta. Bursa’dan dönerken sevdikleriniz için güzel bir hediye alternatifi.  

Bursa şeftalisi: Bursa şeftalisi, seyahatiniz temmuz ayına denk geldiyse mutlaka almanız ve tatmanız gereken bir lezzet.

İpek şal: Bursa denilince tabi ki akla ilk gelenlerden biri de ipek. Desen desen rengarenk ipek şalları şehrin bir çok noktasında bulmanız mümkün.

Bursa havlusu: özel işlemeli ve hoş püsküllü bu boy boy havlular sevdikleriniz için alabileceğiniz özel hediyeliklerden. Havlu alışverişi yaparken kendinizi sevindirmeyi de ihmal etmeyin.

 NERELER GEZİLİR? NE YAPILIR?

Bursa denilince gezilecek yer olarak akla hemen önemli türbe ve camiler geliyor.

Ulu Camii

Bursa’nın tarihi sembollerinden, Evliya Çelebi’nin “Bursa’nın Ayasofyası” diye adlandırdığı ve 1. Bayezid tarafından yaptırılan cami Türkiye’nin en büyük namaz kılma alanına sahip.

Emir Sultan Camii

Bursa’nın en önemli mimari yapılarından biri.

Uludağ Milli Parkı

Kayak merkezi olarak tanınan fakat her mevsim ayrı bir güzelliği olan park doğa severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında. Parkta temiz havaya, gökyüzünün mavisine ve ağaçların yeşiline olabildiğince doyabilirsiniz. Dağa; karayolu, teleferik veya telesiyej ile ulaşım sağlanabiliyor.

Koza Han

Tarihi İpek Yolu üzerinden gelen kervanların konaklama mekânı olan Koza Han’ın alt katındaki çay bahçelerinde soluklanıp dinlenebilir; üst katında bulunan sıra sıra ipek, havlu vb. ürünler satan dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Yeşil Cami & Yeşil Türbe

Çelebi Mehmet tarafından yaptırılan Yeşil Cami’nin  ve Yeşil Türbe’nin çini kaplamaları Bursa’ya gelince görülmeden dönülmeyecekler listesinde. Yeşil Türbe, geleneksel yapıların aksine, Anadolu’da bir camiden daha yüksekte yapılan tek türbe olma özelliğine sahip. Kaynaklarda bu yüksekliğin sebebi, Fetret Dönemi’ni geçiren Osmanlı’nın hâlâ güçlü olduğuna dair bir mesaj vermek istemesi olarak belirtilmiş. Bursa’nın her yerinden görülebilen bu yapı aynı zamanda bütün duvarları çini ile kaplanmış tek türbedir.

Muradiye Külliyesi

Külliyeler, merkezde cami, çevresinde hamam, medrese, aşevi, kervansaray ve çarşı gibi yapıların yer aldığı tarihi komplekslerdir. 2. Murad’ın yaptırdığı külliye, bulunduğu semte de ismini vermiş. Muradiye Külliyesi, 13 türbe ile İstanbul’dan sonra en çok saraylı türbesi bulunduran ikinci haziredir. Osmanlı dönemi mezar taşlarının sergilendiği alanda 15 ilâ 19. yüzyıla ait eserleri görmek mümkün.

Osmangazi & Orhangazi Türbesi

Osman Gazi’nin naaşı önce Osmanlı’nın ilk başkenti olan Söğüt’te babası Ertuğrul Gazi’nin yanına defnedilmiş, fetihten sonra alınmasını çok arzu ettiği Bursa’ya nakledilmiş. Bursa’da önce Bizans Devleti’nden kalma Saint Elia Kilisesi’ne (şu anda Gümüşlü Kümbet) daha sonra da oğlu Orhan Gazi ile aynı yere gömülmüş. Türbe 1855 depreminde yıkılmış, 1863’te Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yaptırılmıştır.

Irgandı Köprüsü

Dünyada çarşısı olan sayılı köprülerden. 1442 tarihli köprüde bulunan çarşılarda, Bursa’ya özel el emeği eserleri bulabilirsiniz.

Tophane Saat Kulesi

Tophane Parkı Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerinin bulunduğu alan. Saat kulesi de bu parkın içinde yer alıyor. Daha öncesinde sebebi bilinmeyen bir şekilde yıkılmış, Sultan 1. Abdülhamit’in tahta çıkışında tekrar yapılmış.

Anadolu Arabaları Müzesi

Ücretsiz olarak girebileceğiniz müze aslında eski bir ipek fabrikası. 2002 yılında Tofaş tarafından restore edilerek Anadolu Arabaları Müzesi hâlini almış. Eskiden başlayıp günümüze kadar arabaların teknolojik gelişiminin hikâyesine şahitlik edebiliyorsunuz. İlgi duyanlar için mekanın pazartesi günleri ziyarete kapalı olduğunu da not düşelim.

Hamam

Bursa  yeşilden olduğu kadar  doğal mineralli yer altı kaynak suları bakımından da zengin. Bu sebeple yüzyıllardır devam edegelen “hamam” geleneği olmazsa olmazlardan. Modern hamamların yanı sıra 600 yıllık hamamlara da ev sahipliği yapan Bursa’da, vaktiniz varsa bu şifalı suları deneyimlemenizi öneririz.

Cumalıkızık

Bursa çevresinde gidilecek en güzel mekanlardan biri. Osmanlı Devleti döneminde Bursa’da yaşamak nasıl olur merak ediyorsanız, şehir merkezinden araç ile yaklaşık 15 dakikalık uzaklıkta olan Cumalıkızık’a mutlaka uğrayın.

Şirin kahvaltı mekanlarından birinde kahvaltı yaptıktan sonra tarihi 700 yıllık Bursa Evi’ni (Küpeli Ev) ziyaret edebilir,  Cumalıkızık’ın renkli sokaklarında oldukça hoş fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Trilye

Önceden bir Rum köyü olan Trilye günümüzde bir balıkçı köyü. 1909 yılında Neoklasik yapıda inşa edilmiş. 1929 yılında Kazım Karabekir’in savaş sonrası öksüz kalan çocukları topladığı, dünyadaki ilk kimsesiz çocuklar okulu olan “Taş Mektep” görülmeye değer yerler arasında. Trilye sokaklarında dolaştıktan sonra akşam yemeğinde lezzetli bir balık yiyebilirsiniz.

Gölyazı

Bursa Ulubat gölü üzerinde yüzüyor izlenimi veren Gölyazı minik bir yarımada. Tarihte Apollon Krallığı’na başkentlik yapan, mübadele sırasında bir Rum köyü olan bu şirin yarımadacık aslında 15-20 dakika içerisinde dolaşılabiliyor fakat nilüferler arasında bir tekne turu, Rumlardan kalan taş kilisesi, Ağlayan Çınar’ı (Gölyazı’nın en yaşlı sakini olan çınar ağacı), sokaklarındaki tarihi eser kalıntıları derken…. Bir bakmışsınız birkaç saat geçmiş. 🙂

Osmanlı tarihi ile dolu sokaklarında kaybolmadan,

Uludağ’ın yeşilinde oksijen depolamadan, kışın bembeyaz karlarında yuvarlanmadan,

İskender ve kestane şekeri yemeden,

Ulubat Gölü kıyısında nilüferleri izlemeden Bursa’dan ayrılmayın…

 

TAVSİYELER

Şehri yaz aylarında gezecek olanların yanlarında şapka, güneş kremi, yelpaze vb. bulundurmasını, müze ve ören yerleri için müze kartının (veya uygulamasının) hazır olmasını tavsiye ederiz.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz