18 Mayıs 2024 / 10 Zilkade 1445

Parola Neydi?

Kadın ve Aile – 

Bu yazımızda sizlere üçüncü ebeveyni güçlendirmek adına ailecek yapabileceğiniz 3 ayrı etkinlik tavsiyemiz var. Hadi başlayalım!

Parolamız: Gülümse

Sevgili hanımlar; bulunduğumuz ortamın en değerli dekoru nedir ? 

Yüzümüzdeki gülümsemedir 🙂

Gülümsemenin kişiler arasındaki pozitif iletişime sağladığı katkı hepimizin bildiği, tecrübe ettiği bir durumdur. 

Bu etkinlikte anne ve baba bir takım oluşturur. Sabah uyandıklarında, evden ayrılırken, eve döndüklerinde, sofraya otururken birbirlerine gülümseyerek bakarlar. 

“E Çocuğumuz bu etkinliğin neresinde” dediğinizi duyar gibiyiz. Onun görevi gülümseyen anne ve babasını seyretmek. ☺

Parolamız: Teşekkür ediyorum

Teşekkür etmek evimizin havasını tazeleyen bir etkiye sahiptir. 

Teşekkür etmek yapılan iyiliğin farkında olmaktır. Teşekkür eden bu farkındalığını ilan ederken aynı zamanda teşekkür edilen tarafta iyilik davranışının pekişmesini sağlar. 

Bu etkinlik bolca teşekkür içerir. 🙂

Bir bardak su ikramından sonra, sofradan kalkarken, market alışverişi sonrası…

Anne babasının birbirine sıkça teşekkür ettiği bir ev, çocuğun iyilik yapmayı sevmesini ve kendisine yapılan iyilikleri fark etmesini sağlayacaktır. Yani çocuğumuza yine bizi gözlemlemek düşüyor. Tam da etkinliğin merkezinde, olanları keyifle kaydetmek!

Parolamız : Şimdi sofra zamanı

Sofra evimizdeki en kıymetli köşedir.

Sofra saatlerinde ailenin bütün bireylerinin bir arada olması oldukça önemli. 

Büyük şehirlerdeki yoğun hayat tarzı bu durumun önüne geçebiliyor. Ancak yine de şartlarımıza göre günde 1 öğün ya da hafta sonu gibi zaman dilimleri belirleyerek bu güzellikten istifade edebiliriz. Belirlediğimiz bu zaman diliminde başkasına randevu vermiyoruz. Çünkü zaten çok önemli kişilerle randevumuz var 🙂

Etkinlik esnasında telefonlarımızı -uçuş moduna almasak da 🙂 – biraz uzak bir yere bırakalım. Televizyonu kapatalım. En az 20 dakika boyunca hem karnımızı doyuralım hem de ruhumuzu.

Sofra deyip geçmeyelim lütfen. Medeniyetimizde besmele ile başlayıp şükür ile sona eren sofralarda neler var dersiniz?  Güzel haberler sofrada müjdelenir mesela. Bazen içinden çıkılamayan problemler çözülür hep birlikte. Sofrayı hazırlayan(lar)ın gönlünü hoş edecek birkaç güzel söz söylenir. Aile bireylerinin hali hatırı sorulur. Bazen ebeveynlerin tabağından çocukların tabağına aktarılıveren minik hediyeler vardır. Bazen de babanın yemeğin en güzel yerinden doldurduğu kaşığını hanımının ağzına uzatması. Güzel hatıraları yad etme. Geleceğe dair planlar…

Ve bir yemek  tamamlandığında bir anı daha koyar çocuğumuz gönül sandığına. Yerine başka bir şey koyması mümkün olmayan bir anı. Büyüyüp bir yetişkin olduğunda bile sandığını açıp baktığında mutlu olacağı bir anı.

Keyif aldığını çok az belli etse de hatta bazen hiç umursamaz görünse de bu basit ipuçlarının onun küçük dünyasında ne kadar büyük bir yer edineceğini –inanın- tahmin bile edemezsiniz. 

Şimdi söyleyin, parolamız ne? 🙂

3 Yorum

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz