7 Aralık 2023 / 24 Cemaziyel Evvel 1445

Canlı ve Parlak Bir Cilt mi İstiyoruz?

Dr. Aylin Sema Aksu – 

Cildimiz vücudumuzun en büyük ve göz önünde olan organıdır. Aynı zamanda sağlığımızın da önemli bir göstergesidir. 

Sadece kişinin cildine bakarak sağlığı hakkında bir fikir edinebiliriz. Peki sağlıklı bir cilde nasıl sahip oluruz? Bunun için neler yapabiliriz ya da yapmalıyız?

Öncelikle yapmamız gereken ilk şey cildimizi kimyasallardan korumak. İkincisi çevresel faktörlerden korumak ve üçüncüsü de hastalıklardan korumaktır.

Şimdi bu 3 maddeyi açıklayalım:

Kimyasallar derken neyi kastediyoruz? En sıklıkla karşılaştığımız kimyasal -gençlerin ve çocuk denecek yaştaki kişilerin bile kullandığı- nemlendirici kremler ki bu kremler gerek içerikleri gerekse fazladan kullanımları ile cilde zarar vermektedir.

Tecrübelerim herhangi bir cilt hastalığı olmayan kişilerin 25 yaşına kadar nemlendirici krem kullanma ihtiyacı olmadığı yönündedir. Hatta bu rakamı 30 yaşına kadar bile çıkarabiliriz. Bu yaş grubundaki kişilerin cildinde ter ve yağ bezleri diğer yaş gruplarına göre daha çok çalışmaktadır. Gereksiz yere kullanılan kremler bir süre sonra ciltte kusma dediğimiz sivilcelenme, yağlanma, yağ kistleri ve sebase kistler oluşturmaktadır.

Ergenlik sivilcesi olan kişilerin de nemlendirici krem kullanması uygun değildir. Hatta 35 yaşından sonra sivilce çıkan kişilerde bazen tek neden fazla nemlendirici kullanımı olabilir. O yüzden yüzümüze bir şey sürerken dikkatli olmamız gerekir.

Korunulması gereken çevresel faktörler sınıfında en sık karşılaştığımız güneşe fazla maruziyettir. Güneşin yoğun etkisi erken yaşlılık, cilt lekeleri ve cilt kanserine sebep olabilmektedir. Yoğun güneş altında kalacaksak kendimizi güneşten koruyacak önlemler almamız gerekir. Güneş kremleri kullanarak ya da uygun kıyafetler giyerek bu önlemi alabiliriz.

Ve üçüncü sınıflandırmada hastalıklardan bahsetmiştik. Gerek  iç organ hastalıkları gerekse cilt hastalıkları cildimizin görünümünü etkilemektedir.

Sağlıklı beslenmek, iyi bir stres yönetimine sahip olmak ve hareketli bir hayat sürdürmek bu hastalıklara karşı alınacak önlemler olarak sayılabilir.

Cilt sağlığımızı korumada sağlıklı beslenmenin önemi çok büyük. Doğal beslenme, içinde katkı maddesi bulunan besinlerden uzak kalma, yeterli vitamin ve mineral alımına dikkat etmektir.

Bu kapsamda sigara, alkol, her türlü bağımlılık gibi kötü alışkanlıklardan, kronik üzüntü, aşırı stres ve depresyondan uzak kalmak gerekir.

Tabii her ne kadar dikkat etsek de cildimizin daha parlak daha canlı olması için dışarıdan bazı uygulamalar gerektiği durumlar da olabilir. Özellikle 35 yaşından sonra yaşlanma süreci bazı ciltlerde pörsüme ve canlılığında azalmaya neden olmaktadır. Böyle durumlarda uzman bir doktor tavsiyesi ile dışarıdan takviye yapılabilir. 

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz