13 Haziran 2024 / 6 Zilhicce 1445

Cemalin Zarafetle Yeryüzüne Yansıması

Hayriye Kaliç Taşkan (İlahiyatçı) – 

Medeniyetimizde bağlar bahçeler içlerindeki binbir çeşit rengarenk çiçekler Allah’ın yarattıklarının güzelliğini, zarafetini, cenneti hatırlattıkları için daima özel bir öneme sahip olmuştur. Mevlana hazretleri şöyle diyor; Kırlara çıkınız, bağa gelmiş ve yeşil giymiş tabiatı seyrediniz. Her köşede bir çiçekçi dükkân açmış gibi Allah’ın sanatını seyrediniz. Güller gülerek bülbüllere diyor ki susunuz ve susarak seyrediniz.

Bir saatlik tefekkür bir sene nafile ibadetten hayırlıdır buyruluyor. Çünkü bu tefekkür kâinatın süslerinin zînetlerinin gerçek sahibini görmesi açısından insanoğlu için ne kadar da önemlidir.

Ne kadar da önemlidir, muhteşem yaratılmış, incecik, zarif, latif bir çiçeğin yaprağındaki tecellileri, yansımaları fark ederek gerçek yapana, yaratana doğru aklın fikrin gönlün yol alıvermesi. Asıl sahibine kalbin samimiyetle açılıvermesi…

Bitkilerin her birinde düşünen insan ve toplum için ibretler vardır. Bahar kalbi mutlulukla, neşeyle doldururken, çiçekler de bu hislerimizin katlanarak artmasına vesile olur. Bir çiçek gördüğümüzde içimizde bişeyler kıpırdanır; kokladığımızda başka alemlere gideriz. Çünkü gönül asıl sahibi olan Rabbinin cemal tecellisiyle karşı karşıya gelmiştir.

Bir çiçeğe, mis gibi kokan bir güle, sümbüle, nergise, menekşeye, laleye, envai çeşit zarif çiçeklere baktığımızda, bu şahane sanat eserini bir yapanın olması gerektiğini bir kez daha idrak eder ve hissederiz. Ona şekil ve suret veren Musavvir, ona güzellik veren Mücemmil, ona hayat veren Hayy, ona hikmet ve fayda veren Hakîm, nice güzellikler lutfeden Lâtif Allah’ı tanır, Marifetullaha yol alırız.

Elimize aldığımız bir güle baktığımızda incecik dalının üzerinde iç içe geçmiş kat kat narin ipek gibi, kadife gibi kıpkırmızı, pembe, beyaz, sarı, ebruli nice renklerini, inceliklerini müşahede ederiz. Rabbimizin daha nice esmasının tecellisini, yansımasını hayretle, ibretle, idrak ederiz o şahane rengârenk yapraklarda.

Sevdiklerimizi çiçek isimleriyle isimlendirir, çocuklarımıza çiçek isimleri takarak sevgimizi gösteririz. Çiçek estetiğin, saflığın, temizliğin, güzelliğin, hoşluğun, zarafetin, letafetin adıdır bir bakıma. 

Allah güzeldir güzeli sever buyuruyor alemlerin efendisi. En güzel olanın en güzeli yaratmasından daha tabii bir hadise söz konusu olamaz. Öyleyse bize yakışan işlerimizde, amellerimizde, davranışlarımızda, velhasıl yaşantımızda en güzeline niyetlenmek, işimizi en güzel şekilde En Güzel’in rızasını kazanabilmek için yapmaya çalışmak olsa gerek. Öyle olursa önce ruhumuz sükunete ererken evimiz, ailemiz, çevremiz, memleketimiz ve tüm dünya huzura erer. Böylece dünyamız da ahretimiz de mamur olmuş olur.

Yapılan her güzel niyeti sevap, yapılan en ufak bir güzellik bir tebessümü Rabbimiz sadaka hanemize kaydediyorsa bu lütuf olarak bize yeter.

Niyetimiz halis, işlerimiz zarif, yolumuz Rabbimizin rızası üzere olsun. Bu günümüz, yarınımız, akibetimiz, velhasıl her halimiz hayrolsun.

 

 

 

1 Yorum

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz