13 Haziran 2024 / 6 Zilhicce 1445

Psikolojik İyi Oluşun Doğal Hali : Çiçekler ve Toprak

Aysel Büşra Taş (Psikolog) – 

Bu zamana kadar bitkileri hep dekorasyon amaçlı kullandık. Saksı bitkileri salonlarımızın boş duran köşelerini güzelleştirmek için mükemmel birer araçtı. Ancak bu bitkiler yalnızca gözümüzü şenlendirmekle kalmıyor ruhumuzu da şenlendiriyor. Bitkilere ayıracağımız az bir miktar bütçe ve kısacık bir zaman dilimiyle psikolojik sağlımız açısından birçok olumlu sonuç elde edebiliriz. 

Toprağa basmanın stresi azalttığı ve sinirleri yatıştırdığını hepimiz duymuşuzdur. Apartman hayatında yaşamak zaman zaman hepimiz için zorlayıcı olabiliyor. Bazılarımız bu zorluğun getirdiği stresi evinde ya da balkonunda yetiştirdiği çiçeklerle ilgilenirken bir nebze olsun unutabiliyor. Çiçekleriyle ilgilenmenin onları rahatlattığını söylüyor. Yani toprakla uğraşmak bazılarımıza terapi gibi geliyor. Peki ya toprakla uğraşmanın antidepresan benzeri bir etki gösterdiğini biliyor muydunuz? 

Yapılan son araştırmalara göre sağlıklı bir toprağın yapısında bulunan “mycobacterium vaccae” isimli bir mikrop bilişsel becerileri artırmaya, stres seviyesini düşürmeye ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı oluyor.

Araştırmacılara göre bu bakteri serotonin dediğimiz mutluluk hormonunun üretilmesini sağlayan hücreleri aktive ediyor. Bu sayede toprakla uğraşmak psikolojik iyi oluşu da beraberinde getiriyor. Yani bağımlılık yapmayan, kimyasal içermeyen tam bir antidepresan gibi davranıyor ve mutluluğumuzu destekliyor. Eğer toprakla düzenli olarak ilgilenirsek bu mikrop vücudumuza girerek sinir sistemimiz üzerinde antidepresan etkisi gösterecektir. 

Ayrıca toprakla uğraşmak vücudun strese verdiği tepkiyle ilişkili olan kortizol seviyesinin de düşmesini sağlıyor. Böylece stres seviyemizin düşmesine ve depresyon riskimizin azalmasına yardımcı oluyor. Düzenli olarak toprakla uğraşan kişilerin de uzun vadede stresle baş etmesi kolaylaşıyor. Tüm bunların sonucu olarak ise uyku kalitemiz artıyor.

Toprakla uğraşmanın faydaları bununla bitmiyor. Bitki yetiştirmek ciddi bir özveri istiyor. Bitkilerin büyüyüp güzelleştiğini, çiçek açtığını görmek bizi tatmin ediyor ve özgüvenimizi destekliyor. Çiçeklerle ilgilenmek problem çözme becerilerimizi geliştiriyor ve üretkenliğimizi artırıyor. Bizlere adımlarımızı planlamayı öğretiyor. Çiçeklerimizle ilgilenirken sadece güneş ışığı almak bile kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayabiliyor.

Bir çiçeğe baktığımızda hissettiğimiz tarifsiz mutluluk, ormanda kısa bir yürüyüş yaptığımızda içimizi kaplayan huzurun kaynağı da tam olarak bu sebepler.

Sadece günümüzden yarım saat ve balkonumuzdan küçük bir köşe ayırarak kendimizi eskisinden daha iyi hissedebileceğimiz yeni bir hobi edinmeye ne dersiniz?

 

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz