21 Mart 2023 / 28 Şaban 1444

Editörden

“Esmâü’l-Hüsnâ (en güzel isimler) ancak Allah’ındır. O halde O’na, onlarla dua edin.”
(A’raf S. 180)

Kazançlı çıkabileceğimiz fırsatlarla dolu, içinde Hac gibi kıymetli bir ibadetin de yer aldığı Zilhicce ayına girmiş bulunuyoruz. Mübarek beldelerde olanlar için de, gitmek isteyip gidemeyenler için de hayırlara vesile olsun bu güzel günler!

“İlahi İsimlerle Ahlaklanmak” ise sizler için seçtiğimiz ayın konusu.

Kur’an-ı Kerim’de ve hadisi şeriflerde, eşi ve benzeri olmayan Rabbimizin esmalarının anlamlarını idrak edip, düşüne düşüne yapılan okumaların, ezberlerin, onlarla Rabbe yönelişlerin faziletleri bildirilmiştir. O güzel esmalarla buluşan hayat sahipleri, gerçek huzuru tadıp kimin huzurunda olduğunu bilenler olsa gerek.   Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başladığımız işlerin bereketi, Allah’ın selamı ile girdiğimiz veya çıktığımız her ortamdaki esenlik ruhumuzda ne güzellikler yaşatacaktır. Öyle ki bu duyguları bütün insanlar yaşasın diye ellerimiz ve gönüllerimiz duada olacak: “Zulüm altındaki Müslüman kardeşlerimize yardım eyle ya Erhamerrahimin! Şafi ismin hürmetine cümle hasta kardeşlerimizin derdine derman ol ya Rabbi! Gafûr ismin hürmetine bizleri de bağışla, mağfiret eyle…”

Bizler verilen nimetlerin şükürle arttığını bilir ve sıklıkla elhamdülillah deriz. Varlık zamanında varlık sebebimizi hatırlayamamanın, sadece yoklukta, zor anlarda anmanın uygun olmadığını da biliriz. Bu durumu samimiyetle de bağdaştırmayız. Rabbimizin insanlara rahmet olarak gönderdiği Kur’an-ı Kerim rehberliğinde sünnet-i seniyye ışığında yol alıp ilahi isimlerle ahlaklanmaktır muradımız. Böylesi güzel ahlak örneklerinin kişinin iman sahibi olmasına dahi vesile olduğunu İslami kaynaklarda görüyoruz. Doğuştan bizlere sunulan İslam nimetine teşekküren ahlaki güzellikleri hayatımızda canlı tutmaya çalışmalı değil miyiz? Zaten bizleri diğer yaratılmışlardan ayıran en belirgin vasıflardan biridir ahlaki değerlere sahip olmak.

Allah’ın isimleriyle ve Resulünün ahlakı ile ahlaklanarak kemale ermek; manevi terbiye ve eğitimden geçerek zarif, ince ruhlu, merhametli, adaletli, kulluğu idrak etmiş ideal insanlar olma yolundaki gayretler muhabbetullaha vesile olacaktır. Ne mutlu öyle bir mü’mine ki, ona bakan onda Allah-u Teâlâ’nın esmalarını, sıfatlarını görecektir. Bu kimseler aynı zamanda selamette olacaklardır.

Şöyle bir kendimize bakalım. Acaba bizde de o yansımalardan var mı?

Bir Müslüman, kardeşinin kusurunu örttüğünde Allah(cc) da Settar sıfatıyla kıyamet günü kendi kusurlarını örtecektir. Besmele ile başladığı her işte o işin bereketini görecektir. hayatımızı her konuda bu şekilde yaşamaya çalıştığımızda o yansımalar başkalarına da örnek olacaktır.

Rabbimiz bizlere ilâhî esmalarla ahlaklanmayı, esmaların tecellilerini görebilmeyi nasip eylesin. İyilikler ve güzellikler hayatımızda hâkim olsun, dünya ve ahiret saadetine vesile olsun!