24 Eylül 2023 / 9 Rebiül Evvel 1445

Engellilere Akıllı Çözüm

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi iken Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurarak Tekno-Girişim desteği alan ve 2013 ‘de Fırat Teknokent bünyesinde Onpeta adlı bir yazılım şirketi kuran Murat Onur Aydın, yürüme engelliler için sesle ve kafa hareketleriyle kontrol edilebilen akülü ve akıllı bir tekerlekli sandalye geliştirildi.

Aydın’ın TÜBİTAK’tan aldığı destekle 2015’te “Engelliler İçin Akıllı Çok Fonksiyonlu Akülü Tekerlekli Sandalye” adı ile geliştirme çalışmalarına başladığı akıllı tekerlekli sandalye, 2016 yılı Haziran sonunda tamamlandı. Aydın’ın MS hastası teyzesinin günlük hayatta karşılaştığı zorlukları göz önünde bulundurarak engellilerin hareket sorunlarına bir çözüm olarak geliştirdiği sandalye ile kullanıcı sesli komutlar vererek, kafasına veya eklem bölgelerine takılan eğim algılayıcı cihaz sayesinde belirli baş hareketleri yaparak ve dokunmatik ekrana dokunarak tekerlekli sandalyeyi kontrol ediyor.

Kullanıcısına cep telefonu kullanma, mesajlaşma, internet ve sosyal ağ kullanımı ve metin editörü kullanabilme gibi birçok özelliği de sunan akıllı tekerlekli sandalye, kendi alanında dünyada bir ilk. İngilizce ve Almanca dil seçenekleri bulunan ve ileride başka dil seçeneklerine de sahip olması planlanan sandalye yurt dışından da yoğun talep görüyor.

Ülkemizde ve dünyada engellilerin hayatını kolaylaştırması beklenen ürünün ne zaman ve hangi fiyatla satışa sunulacağı konusunda henüz bir bilgi yok.

Kaynakça:
Tübitak, Bilim ve Teknik, Aylık Popüler Bilim Dergisi, Ekim 2016,yıl 50, sayı 587
http://aa.com.tr/tr/yasam/engelliler-icin-akilli-akulu-sandalye-gelistirdi/630243