22 Şubat 2024 / 12 Şaban 1445

Eski Kot Pantolondan Etek Yapımı

Özler Tümer – 

Eskimiş, yıpranmış kot pantolonlarınızı ne yapıyorsunuz? Onları geri dönüşüm kumbarasına göndermeden önce ömrünü biraz daha uzatmak ister misiniz?

Çok kısa sürede kolayca yapabileceğiniz bir ileri dönüşüm çalışmasıyla eski pantolonunuzu yepyeni bir eteğe dönüştürebilirsiniz. Aşama aşama anlattığımız dönüşüm sürecini 1-2 saatte tamamlayabilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım!

Gerekli malzemeler:

Eski kot pantolon, yeni veya eski kumaş parçası, (Eni pantolonun eninden 20 cm. kadar daha fazla, boyu istediğiniz uzunluğun iki katı olması yeterli.) fisto veya dantel şerit, makas, iğne, iplik.

Yapılışı:

 

  1. Pantolonun bacaklarının birleşim yerinden düz bir şekilde keselim
  2. Kumaşımızı iki kat olarak serelim. Kenarlarından şekildeki gibi yanlara doğru yaklaşık 5-6 cm veya istediğiniz bolluğu verecek şekilde, etek ucunu da yanlara doğru biraz yuvarlatarak keselim.
  3. Parçaları iki yanından dikerek birleştirelim.
  4. Parçanın alt ve üstünü katlayarak iğneleyelim.
  5. Gizli dikiş ile arkadan görünmeyecek şekilde dikelim ve üzerinden ütüleyelim.
  6. Parçayı kotun üzerine gelecek şekilde koyup dikelim.
  7. Dantel ya da fistomuzu birleştirme yerini kapatacak şekilde ölçüp keselim ve sonrasında dikelim.
  8. Kalan parçalarımızdan, bütün hâlinde veya yetmiyorsa parçalı olarak bel genişliğinin 3 katı olacak şekilde 4 cm eninde kuşak keselim.
  9. Kuşağı ekleme yerinden birleştirip sonrasında boylu boyunca tersten dikerken ortasında bir boşluk bırakalım. Bu bizim ters-yüz etmemizi sağlayacak. Bir çengelli iğne yardımıyla çevirip ortadaki boşluğu da dikelim. Sonrasında ütüleyelim.
  10. Kuşağı da yerine taktığımızda eteğimiz hazır.  Yepyeni yüzüyle uzun bir süre daha zevkle kullanmaya devam edebilirsiniz. 🙂
Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz