23 Eylül 2023 / 8 Rebiül Evvel 1445

Veriminizi Arttıracak Çalışma Odası Dekorasyon İpuçları

İç Mimar Necibe Soylu – 

Evden çalışmanın giderek yaygınlaştığı bu dönemde çalışma alanlarında geçirdiğimiz zaman da giderek artmaktadır.

Pek çok kişi bir sandalye, masa ve birkaç mobilya alarak en basitinden bir çalışma odası tasarlar. Bunun sebebi bireyin etrafta fazla dikkat dağıtıcı ürün olmasını istememesi olabilir ancak saatlerinizi geçirdiğiniz ortamın size enerji vermesi, verimliliğinizi artırması gerekir. Seçtiğiniz çalışma masasının, aksesuarların, duvar renginin birbiriyle uyumlu olması zihninizi rahatlatırken motivasyonunuzu da artırır. Bu yazımda veriminizi artıracak çalışma odası dekorasyon önerilerinden bahsedeceğim.

Fonksiyonel Bir Masa Seçin

Vaktin büyük bir bölümü masa başında geçeceğinden masa seçimi dikkatli yapılmalıdır. Odanın büyüklüğüne göre masanın boyutu belirlenmelidir. Küçük odalar için rafları ve çekmeceleri olan çalışma masalarının diğer masalara göre daha fonksiyonel olduğunu söylemek mümkün. Bu sayede hem çalışma odanızda bir düzen oluşturabilirsiniz hem de az alanda çok yer elde etmiş olursunuz.

Rahat Bir Sandalye Tercih Edin
Kendinize rahat bir sandalye seçmelisiniz. Sandalye hem rahat hem de ergonomik bir yapıda olmalıdır. Aksi takdirde uzun vadede sağlık sorunlarınız başlayacaktır. Bu yüzden rahat bir sandalyede doğru bir şekilde oturmanız gerekir. Bilgisayarınızın ekranı da oturduğunuzda tam karşınızda olacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Temel Düzenleyici: Kitaplık
Çalışma odasında mutlaka olması gereken bir diğer mobilya da kitaplık. Dosyalarınızı, kitaplarınızı ya da diğer çalışma malzemelerinizi kitaplığınıza yerleştirerek çalışma odanızda düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz. Kitaplığın içine dosyalar, kutular koyarak saklama alanlarınızı bölümlere ayırabilirsiniz. Bu da aradığınız şeyi bulurken size kolaylık sağlayacaktır.

Aydınlatma Veriminizi Etkiler
Aydınlatmanın iyi olmadığı bir ortamda çalışma veriminiz olumsuz etkilenir. Bu nedenle çalışma alanınızı gün ışığından doğru açıyla yararlanabileceğiniz bir noktada oluşturmalısınız. Masayı konumlandırırken güneşin konumunun sürekli değiştiğini unutmayın. Bu değişkenlik masaya gelen ışık miktarını etkiler. Mevsime göre, güneş ışığını kontrol etmek için jaluzi ya da tül perde asabilirsiniz. Akşam saatlerinde ise tavan aydınlatmasının yanında çalışma lambalarından da yararlanarak ihtiyacınız olan aydınlatmaya ulaşabilirsiniz.

Renk Seçimi
Çalışma odasında konsantrasyonu artırabilmek için enerjinizi yüksek tutmalısınız. Bunun için iç mekan tasarımında enerjinizi yükselten en önemli unsur, kullandığınız renklerdir.  Renkler çalışma sürecinizin çok daha keyifli olmasına destek sağlar.

Çalışma odanızda parlak ve dikkat dağıtan renkler yerine sade ve dinlendirici renkler seçmelisiniz. Örneğin kırmızı, mor, siyah gibi koyu renklerden kaçınarak krem, bej, beyaz gibi açık renkler seçebilirsiniz.

Aydınlık bir ortam size çalışırken iyi gelecektir. Çalışma odanıza renk katmak isterseniz bir duvarı canlı bir renkle boyayabilir, renkli mobilyalar tercih edebilir ya da rengarenk objelerle odaya renk katabilirsiniz.

Yeşil, Konsantrasyonu Arttırır
Odanıza yerleştireceğiniz bitkiler havanın temizlenmesine yardımcı olurken konsantrasyonunuzu da arttırır. Kurumuş ya da yapay çiçekler yerine canlı çiçekleri tercih etmelisiniz. Ayrıca çiçekler ortama renk katmanıza yardımcı olur. Dekoratif saksılar ve sarkan bitkiler tercih etmek de çalışma ortamının zenginleşmesine yardımcı olacaktır.

Çalışma Odanız için Birkaç Tüyo;

  • Çalışma odası için büyük bir alana sahipseniz odaya rahat bir berjer ya da koltuk koyabilirsiniz. Çalıştığınız yere yakın bir alanda dinlenebilmeniz sizi daha rahat hissettirecektir.
  • Kablosuz ekipmanlar kullanmanız karmaşık bir görüntü olmasını engeller.
    Fonksiyonel mobilyalara yatırım yaparsanız yerden tasarruf ederken hem depolama alanlarınız artar hem de düzenli bir görünüm ortaya çıkar.
  • Evinizde çalışma alanı olarak ayırabileceğiniz bir oda yoksa var olan odalardaki potansiyel alanları belirleyerek çalışma alanınızı oluşturabilirsiniz. Mesela yatak odası ya da salondaki pencere önleri ya da mutfaktaki boş köşeler bu alternatifler arasında yer alabilir.
  • Özellikle küçük bir çalışma odasına sahipseniz duvar raflarından mutlaka yararlanmalısınız. Duvara monte edeceğiniz raflar, size geniş bir alan sunar. Bu raflara kitaplarınızı, dekoratif objelerinizi yerleştirebilirsiniz.
  • Eğer çalışma masasının karşısında yeteri kadar alanınız varsa panolar sayesinde notlarınızı ve yapmanız gerekenleri takip edebilirsiniz.
  • Çalışma alanında ferah bir görüntü oluşturabilmek için açık renkteki mobilyaları tercih edebilirsiniz.
  • Kitaplarınızın dağınık ve karmaşık görünmemesi için kitaplığınızı düzenlerken kitapları renklerine göre ayırıp, aynı renkte olanları yan yana dizebilirsiniz.
  • Çalışma alanını dekore ederken masaya koyacağınız bir fotoğraf çerçevesi ya da obje, gün içinde düşen motivasyonunuzu bir anda yükseltebilir.
Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz