18 Mayıs 2024 / 10 Zilkade 1445

Bir Dönüşüm Hikayesi

TABAK DÖNÜŞÜMÜ

Hülya Büyükbaskın – 

Mutfak raflarında tek kalmış, kullanmadığınız  tabaklarınızı değerlendirmek ister misiniz? Cevabınız evet ise bu yazı tam size göre!

Biz kadınlar zaman zaman evlerimizde ufak değişikliklere ihtiyaç duyarız. İç dünyamızı ve zevklerimizi yaşadığımız ortama yansıtmak isteriz. Peki ya büyük bütçeler ayırarak yeni dekoratif eşyalar almak yerine evde atıl kalan, kullanmadığınız ürünleri çok az  masrafla yeniden kullanılır hâle getirebileceğinizi söylesek, ne dersiniz? Eğer isterseniz siz de kendi el emeğinizle, kendi ruhunuzu ve zevkimizi yansıttığınız özgün bir tasarıma sahip olabiliriz. Kulağa ve ruha ne hoş geliyor değil mi?

Sevgili hanımlar, şayet siz de bizimle aynı fikirdeyseniz şimdi sizlere evinizde bulunan basit bir tabağı kolaylıkla ve çok az maliyetle harika bir dekoratif tabağa nasıl dönüştürebilirsiniz, bundan bahsedeceğiz.

 

İhtiyacımız olan malzemeler: dekopaj tutkalı, dekopaj kağıdı ve bir adet fırça.

Öncelikle dönüştürmek istediğimiz tabağımızı alıyoruz. Tabağımız desenli ise ilk olarak su bazlı bir boya ile tüm yüzeyi beyaza boyuyoruz. Eğer zaten beyazsa doğrudan dekopaj tutkalımızı tüm tabağa, bir fırça yardımı ile yayıyoruz.

Dekopaj kağıdımızı sprey şişesine koyduğumuz suyla biraz ıslatıp tabağa yerleştiriyoruz. Potluk kalmaması bu aşamada önemli, elimizle iyice düzeltiyoruz. 

Tutkalı tekrar döküp önce fırçayla sonra da  parmak yardımıyla potluk kalmayacak şekilde iyice düzeltiyoruz. 

Tabağımızı kurumaya bırakıyoruz. 

 

Tabak kuruduktan sonra bir zımpara yardımıyla tabağın kenarlarını zımparalayıp temizliyoruz. 

Arzu ederseniz son işlem olarak ister yaldızla ya da metalik multi bir boya yardımıyla tabağın kenarlarını çerçeveleyebilirsiniz. Bu aşama tamamen sizin zevkinize kalmış.

Parlak sevenler üzerine parlak vernik de uygulayabilir. Eğer vernik uygularsanız, tabağı kullanmadadn önce tamamen kuruduğundan emin olmanızı öneririz. 

Şayet tabağınızı duvara asmak isterseniz  arkasına küçük bir ipi, sıvı çivi yardımıyla sabitleyebilirsiniz fakat asmadan önce  24 saat bu şekilde tamamen kurumasını beklemeniz gerekir.  Tabii dilerseniz hazır satılan tabak asma aparatlarından da kullanabilirsiniz.

Sevgili hanımlar, unutmayın ki antrenizin, mutfağınızın yahut salonunuzun enerjisini ufak bir dokunuşla değiştirmek sizin elinizde.