18 Mayıs 2024 / 10 Zilkade 1445

Çocuğumuzun Sandığında Kaliteli Anılar Olsun

Hafsa Yıldırım Esen – 

Aile içinde eşlerin birbirleriyle ve çocuklarıyla kaliteli zamanlar geçirmesi, çocukların anı sandıklarında eşsiz ve değerli hazine oluşturmaktadır.

Birlikte anı biriktirmek aile bireyleri arasındaki bağların güçlenmesine yardımcı olur. 

Kaliteli zaman geçirmek, birliktelik anlamına gelir. Birliktelik, karşılıklı ilginin odaklanması demektir. Aynı zamanda birlikte bir şeyler yapmak ve o süre içinde başka şeylerle ilgilenmemektir.

Aileye dair anılar, bireyin kimlik oluşumuna katkıda bulunur. 

Aile bireylerinin birlikteliği, çocukların duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmaktadır. Anne-baba ve çocuk birlikteliğinde dikkat edilmesi gereken şey ilişkinin süresi değil niteliğidir. Bir başka ifadeyle, ebeveynin çocuğuyla aynı ortamda uzun süre birlikte olmasından çok çocuklarıyla nasıl vakit geçirdikleri, çocuğun kimlik oluşumunda duygusal ve sosyal ihtiyaçlarının desteklenmesi açısından önem taşır. Bunun için ebeveynlerin her gün en az 20-30 dakikalarını çocuklarına ayırıp onlarla verimli ve kaliteli vakit geçirmeleri gerekmektedir. Aile bireylerinin karşılıklı, sözel ya da sözel olmayan bir şekilde veya işbirliğine dayalı etkileşimde bulunması çocuğun bedensel, zihinsel gelişimine katkı sağlamaktadır. Eğitici, öğretici, eğlendirici, üreticilik içeren faaliyetler, çocuğun sorumluluk almasını destekleyici, ortak faaliyetler bu etkileşime örnek olarak verilebilir.

Anılar aynı zamanda aile tarihini nesilden nesile aktarmayı mümkün kılar ve aile bireyleri arasında bir köprü görevi görür, bireyin aidiyet duygusunu tatmin eder. 

Aile kurumunun birlikte daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan bir diğer unsur anı sandığı  oluşturmaktır. Tıpkı sandıktan çıkan ve nesilden nesile aktarımı olan nice değerli hatıralar gibi. Bu hatıralar içinde, insanın tutunacağı ve hissiyat olarak kabul görüldüğü duygular yatar. Bireyin kendini gerçekleştirme hikayesinde ihtiyacı olan şeylerin başında ait olma duygusu gelir. Birlikte ne kadar kaliteli anı oluşturursak işte orada, bireyin kendisi ile barışık olması, önceki ve sonraki nesille sağlam bir köprü kurması kolaylaşır. 

Aileyle yaşanan anılar, bireyin değerlerini öğrenmesine yardımcı olur. 

Değerler; bizi hayatta seçimler, kararlar, eylemler doğrultusunda biçimlendirir, yönlendirir ve inşa eder. Aile bireyleriyle kaliteli sohbet ve kaliteli eylemler değerlerin öğrenilmesine imkan sağlar. Örneğin; araba ile pikniğe giderken yolda gösterdiğiniz olumlu davranışlar ve geçirilen zamanlardaki sohbet bireysel gelişime sağlıklı etkiler sunacaktır.

Şunu unutmamalıyız ki çoğu yetişkin, çocukluk dönemiyle ilgili ebeveynlerin söylediklerini değil, yaptıklarını hatırlar.       

 Aileye dair anılar stresi azaltır. 

Aile ile yaşanılan anlar stres seviyesinin azaltılmasını sağlar. Bu ise zihinsel sağlığa olumlu etkiler sunarak daha mutlu ve dengeli bir yaşam sürdürülmesine yardımcı olur. Ayrıca geçirilen zaman diliminde hayatın akışını gözlemleyen çocuk stresle başa çıkma yöntemlerini ve karşılaşacağı zor durumlarla nasıl baş edebileceğini öğrenir. Bu anlamda ailelerin problem çözme sürecinde, bireye rehberlik etmesi ve onların kendi çözümlerini üretmelerine yardımcı olması önemlidir. 

Aileyle geçirilen anılar, geçmişteki mutlu anları hatırlama ve bu anılardan keyif alma fırsatı sağlar.

Aile ile birlikte geçirilen zaman dilimlerini hatırlamak ve kişide bıraktığı mutluluk hissiyatı ve yüzündeki tebessüm bireye hayatında birçok konuda olumlu etki sağlamaktadır. Bu durum kişinin dopamin salgılamasına yardım eder. Bu da kişinin daha huzurlu ve mutlu olması demektir. Çocuklukta, hepimizin bir anı defteri olmuştur. Anı defterinde o gün geçirdiğimiz ve bizi iyi hissettiren anıları yazmışızdır. Onları her ne kadar unutsak da hayatta karşılaştığımız birçok küçük ipuçları bizi o anılara tekrar götürür ve anılar gözümüzde canlanır. 

 

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz