18 Mayıs 2024 / 10 Zilkade 1445

Hindistan (1. Bölüm)

Edibe Boz – 

Bu ay ülkemiz sınırları dışına çıkıyor ve biraz uzaklara, tezatlar ülkesi Hindistan’a çeviriyoruz rotamızı.

Uçaktan indiğiniz andan itibaren bambaşka bir deneyim yaşayacağınız, hayatınızda hiç şahit olmadığınız şeylerle karşılaşacağınız, rengarenk, karmakarışık ve her şeye rağmen ışıl ışıl bir ülke.

Tezatlar ülkesi dedik. Çünkü zenginlik ile fakirliğin, kalabalık ile sakinliğin, temizlik ile pisliğin, huzur ile karmaşanın bir arada bulunduğu bir ülke burası. Bu sebeple Hindistan ziyaretinizin dünyaya, insanlara ve hayata dair bakışınızı değiştireceğine -neredeyse- eminiz.

Ülkede 300 milyon insan sokaklarda doğuyor, büyüyor yine sokaklarda ölüyor. Bu insanların hiçbirinin sıcak bir evi, yeni kıyafetleri veya temiz suya erişimi yok; bugüne kadar olmamış ve belki de hiçbir zaman olmayacak. Buna rağmen gözleri ışıl ışıl parlayan çocuklar, yüzünde kocaman bir gülümsemeyle yanınıza yaklaşan kadınlar bekliyor sizi Hindistan’da.

Hindistan çok büyük bir ülke olduğundan tamamını kısa bir sürede detaylı bir şekilde dolaşmanız mümkün değil. Görülmesi gereken yerleri görebilmek için ya çok güzel bir planlama yapmak ya da bu eşsiz ülkeye birden fazla seyahat gerçekleştirmek gerekiyor.

Seyahat planınızı kendi kendinize planlamanız mümkün ama çok dikkatli olmak lazım. Bu nedenle dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’a tecrübeli bir tur rehberliğinde gidilmesini tavsiye ederiz. 

Tur tercihi yaparken de önceliklerinizi iyi belirlemeniz lazım. Ne için gitmek istiyorsunuz Hindistan’a? Kültürel bir gezi mi? Sanatsal bir amacınız mı var? Kaldı ki tüm o büyülü güzellikler karşısında sanatsal bir rota çizmemek neredeyse imkânsız. Yoksa dini ritüellerle bir rota mı çizmek istersiniz? Önce buna karar verdikten sonra sayısız seçenek içerisinden rotanıza ve bütçenize uygun, referansları güvenilir bir tur seçebilirsiniz.

Rotamız ve hangi tura katılacağımız belli olduysa, en çok sorulan sorulardan birine de cevap verelim: Hindistan’a giderken aşı olunmalı mı? Kısa bir seyahat için aşı zorunlu değil, lakin uzun süre kalmayı planlıyorsanız birkaç doktor görüşü almakta fayda var. Hijyen kuralları bizim anlayışımızdan epey farklı olan bu ülkede seyahat esnasında ve sonrasında sağlık problemi yaşamamak için çeşmelerden su içilmemesini, sokakta yıkanmış meyve ve sebzelerin mümkün olduğunca tüketilmemesini tavsiye ediyoruz. 

Gelelim biraz da sayısal verilere: Hindistan yüz ölçümü olarak dünyanın 7. büyük ülkesi. Aynı zamanda Çin’den sonra en kalabalık nüfusa sahip ülke. Yaklaşık 1,2 milyar insanın %80’ninden fazlası Hindu, %14’ü Müslüman ve %2’si Hristiyan. Geriye kalanı da farklı dinlere mensup. 

Hindistan’ın resmî dili Hintçe. Bununla birlikte uzun zaman İngiliz sömürgesinde kaldıklarından büyük şehirlerinde ve turistik bölgelerinde İngilizce iletişim kurmak oldukça kolay . Ülkede Hintçeden farklı olarak 22 farklı dil daha konuşuluyor.

E tehlikeli, hijyenik değil, uzak, kültürü bambaşka… Peki, neden gidiyoruz biz bu Hindistan’a?

  • Dünyanın en tarihi ve değerli toprakları olduğundan
  • Kendine has kültürünü hâlâ koruduğundan
  • Taj Mahal’in muhteşem güzelliğinin yanı sıra ülkenin her sokağında, her şehrinde bulunan eserleri görmek isteyeceğinizden

Ve en önemlisi;

  • İnsanı eğitip farklı bir pencereden (hem dini, hem kültürel hem de adalet açısından) bakmasını sağladığından, imkânı olanların hayatlarında en az bir kez ziyaret edip tecrübe etmeleri isabetli olacaktır. 

Evet, hazırsanız başlıyoruz! Zaten keşmekeş olan trafiğe eklenen fillerle işi iyice içinden çıkılmaz hâle getiren, arabadan dışarı adımınızı attığınızda etrafınızda domuz sürülerinin dolaştığı, “kutsal” ineklerin yolunuzu kesip saatlerce sizi alıkoyabildiği, maymunların etrafınızda dolaştığı, baharat kokulu, rengarenk Hindistan’da kaybolmaya hazır olun. 

ULAŞIM ve VİZE

Hindistan’ın hangi şehrine gitmek istediğinize, daha doğrusu maceraya nereden başlamak istediğinize bağlı değişiyor tabi ki uçuş süreleri. Direkt giden birkaç havayolu dışında çoğu zaman aktarma ile gidiliyor bu rüya ülkeye. İstanbul’dan başlayan yolculuk yaklaşık 7-8 saatlik uçuşla Delhi’de son buluyor.

Ayrıca Hindistan’a Türk vatandaşı olarak gitmek için vizeye ihtiyacınız var. Gerekli tüm belgeleriniz hazırsa başvuru yaptıktan sonra genellikle, bir iş günü içerisinde vizenizi alabiliyorsunuz.

Ülke içinde şehirler arası yolculuklarda tren veya uçak, şehir içi yolculuklardaysa tuktuk denilen mini açık hava taksilerini kullanabilirsiniz. (Bu taksilerle ilgili küçük bir sır verelim: Pazarlık yapmak önemli.) Büyük şehirlerde ulaşımı kolaylaştıran bir telefon uygulaması da mevcut. 

NE ZAMAN GİTMELİ?

Hindistan ekvatoral bölgede yer aldığı için tüm yıl boyu neredeyse yaz. Fakat nisan-haziran ayları arasındaki ekstra sıcaklık seyahatinizi biraz zorlaştırabilir. Temmuz- eylül arası da Muson yağmurları dönemi. Bu demek oluyor ki Hindistan’a bu aylarda gitmeyi tercih ederseniz ani yağmurlara yakalanabilir, sırılsıklam olduktan 5 dakika sonra güneşin altında dolaşabilirsiniz.

“Hiç heyecana gerek yok. Ben rahat rahat gezmek istiyorum.” derseniz, en rahat gezilen zamanlar olarak ekim ayından mart ayına kadar olan süreyi önerebiliriz.

NE YEMELİ?

Çok zengin yiyecek çeşitleri var gibi gözükse de kültürümüzde alışık olmadığımız bir hijyen ortamı olduğu için yemek seçmekte ve yemekte zorlanabilirsiniz. Hatta ilk günler aç bile kalabileceğinizi göz önünde bulundurursak yanınızda atıştırmalık (kraker, bisküvi vb.) yiyecekler götürmeniz faydalı olabilir.

Hindistan yemekleri denilince akla ilk baharat geliyor. Her şeyin bol baharatlı olması kaçınılmaz. Tavsiyemiz acı konusunda hassasiyetiniz var ise baştan belirtip temkinli olmak. Bir de burada malum dini sebeplerden dolayı et değil tavuk ön planda.

Sokaklarda birçok meyve, sebze veya pişmiş yemek bulabilirsiniz ki bunlar oldukça uygun fiyatlıdır. Ancak hijyenik koşulları tekrar hatırlatmak isteriz.

Şimdi seyahat sırasında deneyimleyebileceğiniz lezzet çeşitlerinden bahsedelim:

Kültürümüzdeki gibi geniş kahvaltılıklar, çeşit çeşit peynirler, zeytinler beklemeyin kahvaltılarda. Hinduların kahvaltıda tükettiği Çapati, bizim gözlemeye benziyor. Yine bizim mutfağımızdan pideye benzeyen Roti de doyurucu tercihler arasında olabilir.

Dal: Çorbavari, istenirse pirinçle karıştırılarak yenilebilecek, genellikle her masaya yan yemek olarak gelen bir lezzet.

Naan: Her yemeğin yanında gelen bir diğer ürün. Kalın açılmış bu yufka ekmeğini sade olarak veya köri sosuna batırarak yiyebilirsiniz.

Biryani: İnce pirinçlerden yapılmış, aromalı ve sebzeli (veya tavuk-etli) bir pilav.

Palak Paneer: Hint mutfağında önemli bir yeri olan peynir türü Paneer ile tatlandırılmış ıspanak yemeğinin adı. 

Samosa: İçi farklı malzemelerle doldurulmuş, kızartılarak pişirilen bir çeşit börek.

Birçok Hint restoranın başlangıç menüsünde yer alan tandoori chicken baharat ve yoğurtla servis ediliyor. Tandoor aslında pişirme metodunun adı, yüksek ısıda fırınlamayı ifade ediyor. 

Chicken Curry: Bir çeşit sos olan köri (curry) ile hazırlanmış tavuk yemeği.

Kulfi: Hindistan dondurması. Sütün dondurulması ve aromalandırılması ile yapılmış bir çeşit tatlı.

Jalebi Rabdi: Şekilli kızarmış hamurun (Jalebi) şekerli şurupta bekletilmesiyle yapılan bir başka tatlı çeşidi. Çeşitli baharatlar ve fındıkla aromalandırılmış kıvamlı sütle (Rabdi) servis ediliyor.

NEREDE KALMALI? NE KADAR KALMALI?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Hindistan’da kalma süresi, zamanınıza ve gezinizin amacına göre çeşitlilik gösterebilir. Görülmesi gereken yerleri görmek üzere planlanan bir gezi, minimum bir haftayı alacaktır. Bu rotayı biraz daha genişletip iki hafta gibi bir süreyle de tecrübelerinizi ikiye katlayabilirsiniz.

Hindistan’da çok uyguna konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Bununla birlikte bunların hepsi çok güvenli veya temiz olmayabilir. Bu risklere girmemek için merkezi konumlarda bulunan ve ismi bilinen konaklama yerlerini tercih etmeniz iyi bir tercih olacaktır.

 NE ALMALI?

Hindistan’ın para birimi rupi. Ayrıca hemen her yerde kredi kartlarınızı da kullanabiliyorsunuz. (Bunun için kartınızı yurt dışı kullanımına açmayı ve banka döviz kurları ve kesintilerini incelemeyi ihmal etmeyin.)

Alışveriş önerilerine gelmeden önce, uluslararası büyük mağazalar hariç, alacağınız her şey için mutlaka pazarlık yapmanız gerektiğini de not düşelim.

Hindistan denilince akla ilk gelen ipek ve sari oluyor. Çeşitli kalitelerde ve sonsuz renk seçeneği ile karşınıza gelen ipeğin bütçenize ve zevkinize uygun olanını seçebilirsiniz.

Tahta, mermer veya seramikten yapılmış minik fil heykelleri bu ülkeden bir hatıra olarak alınabilir.

Hindistan’ın olmazsa olmaz baharatlı sosu köriyi, Hint fıstığı olarak bilinen kajuyu ve masala çayını da sevdiklerinize götürmek üzere hediyelik olarak tercih edebilirsiniz.

“Peki, Hindistan’da nereleri gezelim?” diye soracak olursanız bir sonraki yazımızda buluşmak dileğiyle…. 

 

1 Yorum
  1. Coook teşekkür ediyorum. Uzun süredir gezmeyi planladığım ancak fikrim olmadığı için hep oteledigim yerlerden biriydi hindistan. Bu yıl ki yurtdışı seyahat rotami Allah’ın izniyle buraya çeviriyorum . Detaylıca anlatmış oldiginuz icin gerçekten çok teşekkür ederiz?

Cevap Yaz

Tüm alanları doldurunuz